Zdeněk Fránek (*26. srpna 1961, Boskovice), architekt a pedagog. Po absolvování studií na Fakultě architektury VUT v Brně v roce 1985 působil v Útvaru hlavního architekta v Blansku, v roce 1989 založil firmu Fránek Architects. v současné době se věnuje projekční, publikační a pedagogické činnosti doma i v zahraničí. Jako pedagog působil např. na Fakultě architektury VUT Brno, na Vysoké škole báňské v Ostravě, na vysoké škole Archip v Praze a na Technické univerzitě v Liberci. v roce 2008 se habilitoval na AVU v Praze a v roce 2011 byl jmenován profesorem. Od roku 2012 působí jako děkan Fakulty umění a architektury na Technické univerzitě v Liberci.
Realizoval řadu výstav, mimo jiné v roce 2007 výstavu Perspektivy v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze, v letech 2011-2012 výstavu Útroby architektury v Domě umění města Brna, v roce 2012 výstavu v Galerii CCC v Pekingu, dále pak řadu samostatných výstav v Litomyšli, Boskovicích, Blansku, Zlíně, Pelhřimově, Gentu, Utrechtu, Hildesheimu a Vídni.
Kromě pedagogického působení v České republice přednášel i v zahraničí, mj. na univerzitách v Gentu, Utrechtu, Hildesheimu, Novém Dillí, Pekingu a Santiagu de Chile.