Jan Jehlík: Česká architektura 2003-2004

 


Rodinný dům v Klokočné  • AUTOŘI - DESIGN Alena a Tomáš Bezpalcovi - Architekti Bezpalcovi
  • ZASTAVĚNÁ PLOCHA - BUILT-UP AREA 200 m2
  • OBESTAVĚNÝ PROSTOR - ARCH ITECTU RAL VOLUME 800 m3
  • DODAVATEL - CONTRACTOR svépomocí - self-built
  • PROJEKT - DESIGN 1980, 1989, 2000
  • REALIZACE - EXECUTION 2004

Stavbě předcházelo několikaleté hledání dobrého pozemku.Ten se nachází na okraji výjimečně zachovalé malé obce, na jižním svahu s dalekým výhledem. Dříve tu stála kamenná stodola zděná na hlínu. Kámen byl zachován pro pozdější využití a ostatní materiál posloužil k vyrovnání terénu do teras. Usedlost prostorově vymezují tři stavby - přístřešek u vjezdu, dům a opěrná zeď s altánem, dále pak vysazené vzrostlé stromy.
Dům s hospodářským zázemím tvoří jeden celek funkčně členěný do čtyř podélných zón. V první zóně jsou obytné místnosti orientované na jih s výstupem do zahrady - obývací pokoj s ateliérem v podkroví, kuchyně, ložnice. Druhá zóna zahrnuje příslušenství - spíž, černou kuchyni s hospodářským vstupem, koupelny, prádelnu. Třetí zónou je hospodářský dvůr, do čtvrté zóny patří hospodářské stavení.
Celá koncepce návrhu domu je zaměřená na úzký kontakt s přírodou, potěší kontakt se dřevem, kamenem, hladkým kletovaným betonem, ale i surovým železem.
Dům je zděný, zčásti na základech stodoly, má dřevěný trámový strop a krov nad ateliérem vzepnutý ocelovými táhly. Vnější dřevěný plášť usazuje dům do krajiny a dobře odolává klimatu v nadmořské výšce 500 m. Vytápěné prostory jsou z vnější strany opatřeny tepelnou izolací, dům má nízké tepelné ztráty a velkou akumulační schopnost. Je vytápěn podlahovým teplovodním vytápěním na elektřinu. 


[Na začátek stránky]