Hotel Josef v Praze       

 

ADRESA: Rybná 20, Praha 1 - Staré Město
AUTOR: Eva Jiřičná - EJAL (Londýn), Petr Vágner a kol. - AI Design (Praha)
INVESTOR: Haštalská, a.s.
HLAVNÍ DODAVATEL: Swietelsky stavební, s.r.o.
DODAVATELÉ: Znora, spol. s.r.o., Čekov, s.r.o. Pavel Růžička - Artefakt, Cebing - Müller, s.r.o., Alena Kuchtová - Anna +A
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 1163 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 17 110 m3
PROJEKT: 1999 - 2001
REALIZACE: 2001-2002


Hotel byl postaven na rozhraní Masné a Rybné ulice, v místě, kde v důsledku rozšíření konce Masné ulice vznikl prostor podobný spíše náměstí.
S ohledem na objemové uspořádání okolní zástavby a nároky na osvětlení pěti sousedních objektů spočíval koncept "design hotelu" v rozdělení hmoty do dvou budov s centrální dvoranou a spojovacím proskleným krčkem. Výsledné řešení se snaží vyvarovat jakýchkoliv dominantních prvků, a naopak usiluje o klidnou, na sebe neupozorňující, avšak elegantní formu. Spíše než horizontálním motivem viditelně oddělujícím patra je přední fasáda charakteristická víceméně vyváženým vzorem celkové plochy tvořeným okny spojenými prostorovými slunečními clonami. Clony nejsou dekorativním prvkem, ale zmírňují sluneční záření.

Barevné ztvárnění je neutrální, využívá přírodních materiálů v kombinaci se sklem. Pozornost je věnována přechodům mezi budovami, detailům střechy, výškovým vztahům a přirozenému splynutí novostavby s daným prostředím. Interiér hotelového pokoje je navržen tak, aby vytvářel příjemné podmínky k odpočinku i k práci. Prostoru dominují velká okna, která jsou aktivním obrazem. Permanentní barvy jsou klidné, pastelových odstínů, mobilní části mají teplé jasné tóny. Barevnou škálu interiéru doplňují křesílka Balleri, záclony a elegantní stolky z lesklé nerezové oceli se skleněnou deskou. Postele a otevřené skříně jsou vyrobeny z lakované MDF. Prostor dotvářejí různé druhy osvětlení. K pokojům patří prosklené i klasické uzavřené koupelny.

[Nahoru]