Rodinný dům s atelíérem v Praze       

 

ADRESA: U školské zahrady, Praha 8 - Kobylisy
AUTOR: Karel Mrázek - Architektonický ateliér KAAMA (Praha)
INVESTOR: Karel a Monika Mrázkovi
HLAVNÍ DODAVATEL: ZD, s.r.o.
DODAVATELÉ: Česká Slavonia, s.r.o., Cembrit, a.s., Dosting, s.r.o., Sipral, a.s., Forbo, s.r.o., Sebolt, s.r.o. a další
ZASTAVĚNÁ PLOCHA: 122 m2
OBESTAVĚNÝ PROSTOR: 1400 m3
PROJEKT: 1999
REALIZACE: 2000-2002


Rodinný dům s ateliérem v Praze-Kobylisích byl postaven na rovině s příkrým jižním srázem a jihozápadní orientací. Koncepce zastavění pozemku o velikosti 850 m2 vychází z požadavku jednoduchosti a srozumitelnosti řešení při maximálním využití plochy pro všechny funkce spojené s bydlením. Objekt je umístěn tak, aby byl co nejvíce zachován přírodní charakter jihozápadní části poblíž pískovcové skalní terasy.
Vlastní objekt sestávající ze dvou nadzemních podlaží s vykonzolovanou terasou a bazénkem je podpírán ustupujícím podlažím zapuštěným v terénu. Dům je doplněn samostatně stojící stěnou, která vymezuje prostor komunikační haly uzavřené skleněnými výplněmi. Zastřešení objektu tvoří plochá zelená střecha přístupná výklopným proskleným světlíkem. Řešení dispozice je podřízeno požadavku polyfunkčního využití domu - ateliéru s bydlením. Oba provozy mají samostatné schodiště a vlastní vstupy. Polozapuštěný suterén slouží jako ateliér s kuchyňkou a hygienickým zázemím, nachází se zde garáž a technická místnost. V přízemí je situován hlavní vstup s halou, obývací pokoj s východem na terasu, kuchyň s jídelnou, místnost pro domácí práce a pracovna. V prvním poschodí jsou ložnice, dva dětské pokoje, koupelny a šatny.
Konstrukci tvoří stěny z termobloků s monolitickými stropy, pohledový beton a ocelové pozinkované nosníky. K použitým materiálům patří desky Cembonit, přírodní plech Corten a čiré sklo v rámech z eloxovaného hiiníku.

[Nahoru]