Průvodce Vysočina: Bystřice nad Perštejnem: Karasín

Josef Karásek [1908 -1995]Josef Karásek
Josef Karásek se narodil 8.9.1908 v Karasíně, kde měl otec kovářskou dílnu. Matka Josefa Karáska pocházela také z Vysočiny ze Lhot. Po základní škole a nadstavbovém kursu ve 14 letech se šel učit obuvníkem do Bystřice nad Perštejnem, kde také po vyučení rok pracoval.
Z Bystřice se dostal k fy Baťa ve Zlíně, kde byl zpočátku prodavačem bot, ale brzy byly osobním oddělením firmy rozpoznány jeho organizační schopnosti a po jazykovém kursu byl firmou vybrán k práci v zahraničí. Tam skutečně odešel v roce 1932 ve svých 24 letech. Nejprve zřizoval sklady a prodejny obuvi v Africe a rok na to odjel do indického Konnegaru, kde měl za úkol zřizovat a uvádět do provozu tamnější Baťovu továrnu. Ze zdravotních důvodů se však musel v roce 1935 vrátit. Pracoval potom jako vedoucí rychlosprávkárny obuvi ve Zlíně a za protektorátu tamtéž jako prodavač obuvi.
Po válce působí jako instruktor správkáren obuvi a později jako učitel obuvnických učňů nejprve v Brně, později ve Zlíně-Malenovicích. Odtud odchází do důchodu. Zemřel ve Zlíně 6.1.1995.Josef Karásek (v klobouku) s indickými dělníky.

[Na začátek stránky]