Praha-východ: Vavřinec

  Vavřinec
   Motiv z Vavřince.

Základní informace

Katastrální výměra 10.67 km2
Nadmořská výška 389 m
Počet obyvatel 483 (2011)
Adresa Obecního úřadu: Vavřinec 89, 285 04 Uhlířské Janovice

 Plánek Vavřince s Vavřineckým rybníkem. Severně od obce u Výrovky rybí sádky Rybářství Mandelík.

Trochu historie

Obec se v písemných pramenech poprvé vzpomíná v roce 1318, v roce 1359 se uvádí v majetku Sázavského kláštera z Konventu sv. Prokopa ve 14. století, kteří tu založili kostel. V té době tu stávala tvrz s poplužním dvorem, na nynějším čp. 1. Osada byla pojmenovány podle patrona původního románského kostela sv. Vavřince. Tento kostel byl v roce 1420 přestavěn na gotický zděný kostel a ten později v letech 1876 – 1877 nahrazen novým pseudogotickým kostelem podle projektu Františka Schmorance z Chrudimi.
V 18. století zde byla postavena škola s jednou třídou, koncem devatenáctého století pak byla postavena škola nová se třemi třídami.
V letech 1850–68 byl součástí okresu Kolín, od roku 1868 spadá do okresu Kutná Hora.
V současnosti je Vavřinec samostatnou obcí. Administrativní součástí obce je Žíšov a Chmeliště.

Památky

Kostel sv. Vavřince
Pohled z návsi
Ku
slávě Boží
ke cti
sv. Vavřince
vystavěn L.P. 1876-77
za vlády císaře a krále
Františka Josefa I.
nákladem náboženské obce
a obcí přifařených

V roce 1359 je doložen první gotický kostel, který byl přestavěný a rozšířený v roce 1550. Tento kostel byl v polovině 19. století zbořen a na jeho místě byl v letech 1876–77 vystavěn dnešní pseudogotický kostel podle projektu architekta František Schmoranze.
Obdélný jednolodní neorientovaný kostel (orientován je ve směru severozápad – jihovýchod) s příčnou lodí a polygonálně uzavřeným presbytářem. Vně presbytáře i lodě kostela jsou opěráky. Hladké bílé fasády člení pouze kvádry červeného pískovce na. Před západním průčelím je věž s otevřenou předsíní v přízemí, věž je v dolních patrech čtyřboká, v nejvyšším patře osmiboká. Okna lodi i presbytáře mají lomené záklenky. V klenbě presbytáře je druhotně zasazen gotický svorník ze 14. století s motivy vinné révy. Kostel je zařízen jednotným pseudogotickým mobiliářem z konce 70. let 19. století, autorem obrazů je Vilém Kandler a řezbářská výzdoba pochází z turnovského ateliéru Karla Šebora.

Interiér kostela

Fara

Fara

Kdy byla založena a postavena fara není známo. Víme, že již r. 1359 zde byla první farní osada, která patřila Sázavskému klášteru. Nynější fara stojící proti kostelu pochází z josefínské doby.

Vavřinecký rybník


Rybník

Vavřinecký rybník leží na řece Výrovce. Byl postaven už v roce 1472. Má zemní hráz o délce v koruně 450 m. Vodní plocha měří 71,6 ha, celkový objem je 1,11 miliónů m3. Délka vzdutí je 1,6 km. Nádrž je využívána k chovu ryb.


Vavřinecký rybník a jeho okolí


[Na začátek stránky]