Průvodce Praha-sever: Roztoky u Prahy: Významné osobnosti: Joe Hloucha

Joe Hloucha: Sakura ve vichřici (1905)

Obálka čtvrtého vydání knihy (dole obálky dalších vydání)

Sakura ve vichřici je prvním románem Joe Hlouchy, a zároveň jeho dílem nejslavnějším. Napsal jej v roce 1905, tedy ještě před tím, než Japonsko skutečně navštívil - přesto v něm přesvědčivě líčí japonské prostředí a reálie.

Román je psán formou deníku a fiktivní děj začíná 1.dubna 1896. Hlavní postavou je český cestovatel a sběratel pobývající v Japonsku. Při svém pobytu shromažďuje sbírky, navštěvuje památky a chrámy - a v jednom z nich potká mladou japonskou dívku, která se mu velmi zalíbí. O pár dní později se cestovatel stěhuje z hotelu do podnájmu k japonské obchodnické rodině pana Suzukiho - a k svému velkému překvapení poznává, že krásná neznámá je ve skutečnosti nejstarší dcerou jeho domácího.

Cestovatel nachází v dívce příjemnou společnici, neboť Sakura je na svůj věk sedmnácti let velice vzdělaná, má zálibu ve staré literatuře a věnuje se malbě, umí výborně anglicky a mimo to je velice krásná. Stává se jeho průvodkyní a pomocnicí při národopisném studiu, pomáhá mu s tříděním a popisováním sbírek, účastní se spolu slavností.

Jejich vztah postupně přeroste v hlubokou lásku a cestovatel se rozhodne vzít si Sakuru za manželku a odjet s ní do Prahy. K tomu však potřebují svolení rodičů a hlavně Sakuřina strýce, který má v rodině hlavní slovo. Rodiče nejsou proti, ale strýc, starý samuraj a odpůrce Evropanů, dává Sakuře jasně najevo, že on svolení nikdy nedá. Odjet z Japonska bez souhlasu rodiny by pro Sakuru znamenalo ztratit čest. Dívka řeší bezvýchodnou situaci tradiční sebevraždou. Vypjatá scéna, kdy v okamžiku dívčiny smrti podléhá bouři mladý stromek sakury, dala jméno i celé knize. Po pohřbu milované snoubenky hledá zdrcený cestovatel útěchu v horách Hakone.Přehled vydání knihy Sakura ve vichřici:
1. vydání: Praha: J. R. Vilímek, 1905, 2. vydání: Praha: J. R. Vilímek, 1918, 3. vydání: Praha: J. R. Vilímek, 1920, 4. vydání: Praha: J. R. Vilímek, 1923, 5. vydání: Praha: J. R. Vilímek, 1926, 6. vydání (1.ilustrované): Praha: A. Neubert, 1928, ilustr. Kadživara Hisako, 7. vydání Praha: A. Neubert, 1930, 8. vydání (2. ilustrované): Praha: A. Neubert, 1932, ilustr. Kadživara Hisako, 9. vydání: Praha: A.Neubert, 1933 (ilustr. Hirošige – dřevořezy), 10. vydání (3.sv. souboru spisů Joe Hlouchy): Praha: A.Neubert, 1940 (ilustr. Hirošige – dřevořezy), 11. vydání (3.ilustrované): Praha: A. Neubert, 1942, ilustr. Kadživara Hisako, 12. vydání (4. ilustrované): Třebechovice pod Orebem: A. Dědourek, ilustr. Kadživara Hisako, liter. Red. Rudolf Lužík

[Na začátek stránky]