Praha-sever: Klecany: Klecánky

Přívoz
 Prám

Přívoz v Klecánkách Přívoz Klecánky–Roztoky je provozován na Vltavě (říční kilometr 37,4) nedaleko severního okraje Prahy, nad jezem Klecánky. Přívoz v tomto místě je doložen už v roce 1911, první koncese pro provozování přívozu byla udělena roku 1912.
V současnosti se používá motorový prám s horním vodičem a loďka se spodním vodičem. Délka přívozu je 135 m. Přívoz přepravuje osoby, jízdní kola, malé motocykly. V provozu je celoročně a denně. Návazná doprava není bezprostředně u přístavišť, v Roztokách je docházková vzdálenost k nádraží a autobusovým zastávkám téměř 1 kilometr proti proudu řeky, v Klecánkách je konečná zastávka autobusů linky č. 371 Pražské integrované dopravy umístěna asi půl kilometru po proudu řeky od přívozu. Přes přívoz vede i žlutě značená turistická cesta č. 6008 pro pěší a cyklotrasa č. 8100.
Při povodni v srpnu 2002 byl přívoz, jeho zázemí, čekárny, technika i jedna loď totálně zničeny. Opravy trvaly až do roku 2003.

 Mobilní buňky

V únoru 2011 byl přívoz rekonstruován městem Klecany. Osazeny byly nové mobilní buňky, které je možné v případě povodně demontovat. Objekt přívozu, kromě zázemí převozníka, obsahuje nyní také prodej občerstvení a veřejné záchodky.


[Na začátek stránky]