Kvadratura ženy
V pondělí 23. dubna 1951 vytáhli pracovníci zdymadla v Klecánkách z Vltavy balík a v něm, ve dvou dekách, ženský trup bez hlavy a nohou. Na tomtéž místě, ale o sedm dní později, vylovili další balík, tentokrát s hlavou a dolními končetinami. Policejní patolog určil, že tělo bylo ve vodě několik dnů. Věk oběti odhadl mezi dvaceti a třiceti lety.
Přibližný popis oběti byl sestaven na základě lékařského posudku, a už druhý den oběť identifikovali jako úřednici Hertu Černínovou (25). Ta si vyzvedla 17. dubna v bance větší obnos a pak se po ní slehla zem. Totožnost mrtvé později potvrdil také její manžel. Kriminalisté považovali za nejpravděpodobnější, že někdo mladou úřednici vlákal do auta, okradl ji a zavraždil.
Bezpečnost začala vyslýchat lidi z okolí mrtvé a předpokládala, že odhalí lidskou zrůdu. Mezi vyslýchanými se objevil i účetní Miroslav Šmíd (33) obyčejný ženatý muž, který jakýkoli podíl na vraždě Černínové popíral. Jenže později vyšlo ale najevo, že Šmíd měl milenku, se kterou v nočních klubech utrácel víc peněz, než dokázal vydělat. Kriminalisté také našli auto, které si Šmíd 13. dubna půjčil. Kolem krku účetního se začala stahovat smyčka.
Po prohlídce bytu přítelkyně a automobilu se Šmíd přiznal. Řekl, že Černínovou znal a věděl o penězích, které vyzvedává. Vlákal ji do milenčina bytu, kde ji sedmnáctkrát udeřil do hlavy kilovým závažím. Oběť v bezvědomí pak odnesl do vany a pětkrát jí zabodl nůžky do srdce. Tělo potom pilkovým nožem naporcoval a zabalil. Jeho milenka a její matka uklízely v bytě krev a s rozřezaným tělem mu pomáhaly do auta.
Vražda s neobvykle brutálními rysy donutila soud rozhodnout pro trest nejvyšší, Miroslav Šmíd byl odsouzen k smrti. Obě ženy, které se na vraždě chladnokrevně podílely, dostaly deset a osm let nepodmíněně. A to vše pro šedesát sedm tisíc na rozhazování v nočních klubech…
Když si režisér Jiří Sequens (85) vybral tento případ jako námět pro patnáctý díl slavného seriálu, ozval se mu syn vraha Šmída a ostře protestoval proti tomu, aby se začalo točit. Sequens se však nenechal zastrašit a Kvadraturu ženy natočil tak, jak měl původně v plánu.