Praha-sever: Klecany: Osobnosti


Vojtěch Bartoněk (1859 - 1908)Koupě bot u vetešníka

Ráno na ulici

Vojtěch Bartoněk se narodil 28. 3. 1859 v Praze a zemřel 25. 8. 1908 tamtéž.
Od roku 1876 studoval na pražské akademii u prof. Swertse. Po absolvování pražské Akademie pokračoval Vojtěch Bartoněk na přelomu let 1889-1890 ve studiu v Paříži. Velkou pozornost vzbudil už svým prvním obrazem, se kterým 1881 vystoupil na veřejnosti, totiž "Nepoctivé dělení". Na úspěch pak navázal dalšími malbami z prostředí pražských trhů a zákoutí Starého Města (Před kollekturou, Koleda, Poslední doušek, Z pražské ulice, Starý mluvka, Rekruti, Na cestě k nemocnému, Spor ve dvoře), tehdy často reprodukovanými v populárních časopisech Světozor a Zlatá Praha a i jinak se dobře prodávaly.
V rané tvorbě se také věnoval malbě historických a náboženských obrazů. S Mikolášem Alšem spolupracoval na dioramatu Pobití Sasíků pod Hrubou Skálou. Z prací ležících mimo vlastní obor zmíníme: Oltářní obraz v kapli sv. Rafaela pod Bruskou (dle kartonu prof. Lhoty, 1884), pak dekorativní malby v jídelně p. Bondyho z r. 1888, nástropní malby v kostele Nanebevzetí P. Marie v Klecanech a lunety ve staroměstské tržnici v Praze s motivy pražských trhů. Bortoněk také ilustroval knihy Boženy (Pohorská vesnice).
V průběhu 90. let 19. století tak vytvořil desítky žánrových obrazů, převážně z prostředí pražských trhů a zákoutí, které jsou dnes zajímavým dokumentem všedního života staré Prahy. Po roce 1900 se stáhl z veřejného života, přestal obesílat výstavy a věnoval se především realizacím v architektuře a restaurování nástěnných maleb v kostelech.
Zemřel náhle v roce 1908 a jeho dílo upadlo na dlouhou dobu do zapomnění.
Pochován na Olšanských hřbitovech v Praze (6. hřbitov, oddělení 10 c, hrob 32). .

Ukázky typických Bartoňkových maleb
Ulice (+)
Popeláři (+)

Rekruti (+)

Spor (+)

Muzikant (+)

[Na začátek stránky]