Na Spořilově moc židů nebylo, nebo jsme se o nich dozvídali, až když začali chodit do fabrik v montérkách, jako mladý Bruml, nebo s hvězdou, nebo až nám zmizeli z každodenního obzoru. Brumlovi bydleli pár kroků od nás. Měli krásnou dceru, asi osmnáctiletou, jmenovala se Herta, ale říkali jsme ji Estér, byla taková tajemná, jako ta Estér z bible, přitahovala nás svou odlišností, nedostupností. Teď chodila se sklopeným zrakem, v šedých, nenápadných šatech. Přihlížel jsem a nemohl jsem nic dělat. I pocit bezmocnosti musíte před svým svědomím omlouvat, a k tomu tenkrát docházelo často.
Adolf Branald: Převleky mého města, Academia, Praha 2002, str. 105
Epilog
Příběh královny Ester a vznik svátku Purim

Královna Ester podle obrazu anglického malíře Edwina Longa (1829-1891), který ho namaloval v roce 1878 pod názvem 'Queen Esther'.
Ester je starozákonní hrdinkou izraelského národa. Podle Est 2,7 měla původně židovské jménno Hadassa (myrta), asi jde o ekvivalent perskeho 'stara' (hvězda) či obdobu babylonského jména Ištar. Biblický příběh, který odráží život Izraelců v Persii, se odehrává za doby vlády perského krále Achašveroše (Xerxesa I. - vládl v r. 486-465 pr. Kr.) v Achašveroš hlavním městě Súsách (Šúšan).
Biblická kniha podle ní pojmenovaná říká, že už v dětství ztratila rodiče a výchovy se ujal její příbuzný Mardochej. Byla s ním v babylónsko-perském zajetí.
Král Achašveroš vladařskými schopnostmi příliš neoplýval a dny většinou trávil v harému a při pochybných zábavách. A vlastní příběh Ester začíná tím, že Achašverošova manželka, královna Vašti, nechtěla předvést své půvaby opilým hodovníkům na
královské slavnosti, a král ji proto zapudil. Jenže za čas začal uvažovat o nové ženě. Byla vyhlášena 'soutěž krásy' a obyvatelé Sús začli vyhledávat vhodné adeptky. I židé ve své komunitě našli tu nejkrásnější, totiž Mardochejovu schovanku - Ester.
Královi všechny dívky předvedli a ten si vybral Ester a vyhlásil ji za královnu.
Achašverošovou pravou rukou byl velmož jménem Hamán. Mardochej se Hamánovi odmítl klanět, jak bylo zvykem, a Hamán se rozlítil. Chtěl se pomstít, a tak přesvědčil krále, aby vydal výnos o vyhlazení Židů. Mělo k němu dojít třináctého dne měsíce adaru; o tomto datu rozhodl púr čili "los". Mardochej požádal Ester, aby se u krále za svůj lid přimluvila. Ester zpočátku váhala, protože předstoupit před krále bez vyzvání znamenalo trest smrti, ledaže by král pozvedl své žezlo, a udělil tak předstupujícímu beztrestnost. Nakonec však Ester toto riziko podstoupila.
Nejdříve postila a modlila a zároveň žádala svoje soukmenovce, aby udělali totéž. Po třech dnech půstu a modlitby sa odvážila předstoupit před vladaře. Ten ji laskavě přijal a ptal sa jí, co si žádá. Ona ho pozvala, aby spolu s Hamanem přišel na hostinu, kterou mu připravila. Král přišel, a stejně tak druhý den, i se svým velkovezírem Hamanem.
Až po několika králových ujištěních, že ji splní, o co ho požádá, mu Ester predložila prosbu za svůj národ. Zároveň mu prozradila, že smrtelným nepřítelem jejího národa je právě Haman.
Rozčilený král dal Hamana pověsit na kůl, který chystal Mardochejovi a naopak Mardocheje dosadil na Hamanovo místo. A navíc dovolil Židům, aby se pomstili na svých nepřátelích - čehož židé beze zbytku využili ("zmordovali pak těch, jenž je v nenávisti měli, sedmdesáte pět tisíc" - Est 9,16).
Na památku této události Židé zavedli svátek "Purim", který slávili čtrnáctého a patnáctého dne měsíce "adar" (únor-březen).

Korunovace Ester podle obrazu italského malíře Vincenza Morani (1809-1870), který ho namaloval v roce 1840.
Historická autentičnost knihy Ester je ale historiky zpochybňována vzhledem k mnoha nesrovnalostem mezi knihou Ester a současným poznáním perských dějin. Nicméně téma bylo zajímavé a zmocnila se ho řada umělců. Dokládají to také přiložené obrázky. A židé mají o jeden 'veselý' svátek víc.
Gregoriánská data svátků Purim do roku 2020:
Židovský rok 5775 | od 04. března 2015 po západu slunce do setmění | 05. března 2015 |
Židovský rok 5776 | od 23. března 2016 po západu slunce do setmění | 24. března 2016 |
Židovský rok 5777 | od 11. března 2017 po západu slunce do setmění | 12. března 2017 |
Židovský rok 5778 | od 28. února 2018 po západu slunce do setmění | 01. března 2018 |
Židovský rok 5779 | od 20. března 2019 po západu slunce do setmění | 21. března 2019 |
Ester - film
|