Aktuality

Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis)Motýlek zachycen na zdi schodiště rod. domku 28.8.2016 v Severozápadní V.

Motýlek na horním snímku vypadá úhledně, ale je katastrofou pro stálezelené buxusy na Spořilově. V Severozápadní V. jsou už napadeny všechny keře a řada z nich už zcela zašla.

Tažení na Evropu a na Spořilov
Motýlek pochází z východní Azie a u nás nemá nepřítele, takže se kvapem šíří. Jak přesně se dostal do Evropy nevíme. Předpokládá se, že pronikl v rámci mezinárodního obchodu s rostlinami. V Evropě byl poprvé zaznamenán první výskyt r. 2006 v Německu v Porýní. V ČR byl první nález publikován r. 2011 z Hnanic na Znojemsku a v r. 2015 je potvrzen výskyt i z Prahy. Na jaře 2013 byly zaznamenány lokálně silné žíry až holožíry také na našem území, v okrajových částech Brna. A pak byli dospělci zavíječe nebo jeho housenky byli pozorováni také v Olomouci, Uherském Hradišti, Praze či Neratovicích. V roce 2017 hlásí výskyt škůdce na zimostrázu ing. V. Kubečková ze Zlína na ulici Nivy II.


Na zavíječe jsme na Spořilově narazili náhodou. Koncem srpna (28.8.2016) jsme na stěně schodiště objevili sedět tuhle "můrku", s jejíž určením jsme si nevěděli rady. Nepomohl ani jinak osvědčený klíč Rimského-Korsakova. Po marném hledání v evropských atlasech jsme sáhli k exotičtějším a ejhle: motýlka jsme nalezli až ve starém japonském atlasu:A pak už to šlo rychle. Na internetu jsme motýlka podle latinského jména rychle našli, determinaci potvrdili a zároveň se dověděli, že ten velký buxus pod oknem bude zřejmě jeho rodiště a že se nás náš host zřejmě bude snažit o keř připravit. Informovali jsme také Univerzitu v Českých Budějovicích, že co se týče zavíječe mohou si Spořilov do seznamu potvrzených lokalit připsat.
Podrobný průzkum našeho buxusu však k žádným housenkám nedospěl, jen kolem něj poletovalo pár motýlků.
Teprve další rok - 9. dubna 2017 jsme na buxusu sousedů objevili ještě drobné housenky. Protože byly dlouhé pouze kolem jednoho centimetru, vyfotili jsme je přes mikroskop (viz doprovodná fota).Popis
Zavíječ zimostrázový (Cydalima perspectalis ) je drobný motýl z čeledi travaříkovití, který patří mezi dobré letce a létá až několik kilometrů daleko. Dospělec má obvykle bílá křídla s hnědým lemem a charakteristickými bílými skvrnkami v přední části lemu předních křídel. Existují však jedinci zcela hnědí. Rozpětí křídel motýla je 40 – 45 mm. Samičky žijí přibližně 8 dní a svá vajíčka kladnou na listy zimostrázu (Buxus), známého u nás také jako krušpánek. Housenky zavíječe jsou po vylíhnutí žluté, v pozdější fázi vývoje se barví do zelena a mají kresbu tvořenou podélnými černými a bílými vlnitými pruhy a dvěma páry černých skvrnek na hřbetě každého článku. Dorostlé dosahují délky 30 – 40 mm. Kukly jsou zelené, na hřbetě žluté, po stranách s výraznými tmavými podélnými pruhy.
Housenky začínají žír uvnitř keře, kde jsou těžko pozorovatelné. Okusují nejen listy buxusu, ale i jejich zelenou kůru. Žír housenek na jednotlivých keřích probíhá velmi rychle, proto se často napadení zjistí až tehdy, když je keř již silně poškozen. Žír je plýtvavý, housenky poškodí více lístků, než spotřebují, poškozené listy následně opadají nebo zasychají a dochází k výraznému estetickému znehodnocení keřů, případně až k holožíru.
Hlavní příčina zamoření našich rostlin není dána dosahem létání dospělců, ale dopravou zamořených rostlin, protože rané stádium tohoto hmyzu je špatně rozpoznatelné a je tak příčinou toho, že se prodávají stromky zamořené vajíčky nebo larvami. Housenky z poslední snůšky přezimují mezi listy v kokonech. Na jaře zahajují žír podle průběhu počasí od poloviny března do počátku dubna, žír housenek druhé generace probíhá od konce června do srpna.

Jak napadení rozpoznat a jak se mu bránit?
Hned na začátku je nutno říci, že obé velmi obtížně. Housenky začínají svůj žír uvnitř keře, navíc jsou skvěle maskované. Ve chvíli, kdy se housenky objeví na okraji keře, je jeho vnitřek důkladně "zkonzumován".
Spíš než drobného motýlka máte šanci najít jeho larvy. Jsou zelenožluté barvy s černými pruhy a bílými puntíky s nápadně lesklou černou hlavou.

Předpokladem záchrany je pravidelná prohlídka. Čím dříve přítomnost škůdce objevíte, tím lépe jej můžete proti housenkám chránit. V případě menšího napadení můžete housenky sbírat ručně. Jsou však velmi dovedně maskované a tak nemáte jistotu, že je objevíte všechny. Osvědčilo se i ošetření keře silným proudem vody z tlakového postřikovače. Pod napadený keř nejprve rozložte silnější igelitovou plachtu, na kterou vodou spláchnete housenky a další nečistoty.
Aplikace chemického postřiku (insekticidu proti žravým škůdcům) není snadná právě kvůli tomu, že housenky jsou ukryté uvnitř keře. Účinné by měly být přípravky s obsahem látky thiacloprid (např. Calypso 480 SC). Použít můžete také přípravky na bázi Bacillus thuringiensis, např. FORAY 48. Insekticid aplikujte co nejdříve po zjištěném napadení. Načasování vychází podle vývoje jednotlivých generací škůdce na polovinu dubna, červen a konec října.
Zdá se však, že nejúčinější metodou boje se škůdcem je odstranění a spálení keře.
Vše závisí na míře poškození keře a ročním období. Pokud nejsou keře zlikvidovány kompletně, pak máte šanci, že se výhony opět zazelenají a buxus, byť méně vzhledný, poroste dál.
Jediná potěšitelná zpráva je, že (zatím) zavíječ zimostrázový napadá pouze buxusy.  

Housenka byla sebrána 11.4.2017 v 9:00 hod na zimostrázu v sousední zahradě.

Housenka zachycená na větvičce zimostrázu (buxusu) 27.4.2017 v 18:00 hod.

 


[Na začátek stránky]