Praha: Spořilov: Výtvarní umělci

ak. soch. Václav Frýdecký (1931-2011)Václav Frýdecký
Václav Frýdecký se narodil 8. 9. 1931 v Olomouci a zemřel 2.12.2011 v Praze.
V Olomouci také vychodil obecnou a měšťanskou školu a po absolvování jedné třídy gymnázia vstoupil do učení k olomouckému řezbáři J. Kubečkovi. V dílně se pracovalo převážně pro kostely - plastiky, rámy, restaurování starých soch a obrazů atd. V r. 1950 ukončil učení tovaryšskou zkouškou.
Poté byl přijat na Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze k prof. Bedřichu Stefanovi. Po třech letech přestoupil na Akademii výtvarných umění k prof. Janu Laudovi. Prof. Lauda si jej vybral jako pomocníka do svého ateliéru. Absolvoval v r. 1955, ale následovaly dva "čestné roky"). Na podzim r. 1958 byl jmenován asistentem prof. Jana Laudy. Po jeho smrti byl asistentem postupně u prof. Makovskeho, prof. Hladíka, nakonec u doc. Bradáče.
Od roku 1962 byl jmenován odborným asistentem kreslení pro sochaře a architekty. Součástí výuky sochařských ateliérů byla přímá spolupráce s architekturou (prof. Frágner, později ak. arch. prof. Cubr). Po ukončení pracovní smlouvy s AVU v r. 1971 odešel ze školy a věnoval se monumentální plastice ve spolupráci s architekty a portrétúm.
Pracuje s volnou monumentální plastikou, kde se obrací k různým způsobům modernistického tvarosloví, od civilismu (Zpívající dívky v Rožnově p. R., 1987), přes expresivně kubisující stylizaci (Prométheus), moorovsky abstrahované organické tvary (Polibek, Harmonie), až po klasicismus (Sousoší, Františkovy Lázně) či konvenční realismus (Gymnastka, Praha-Folimanka).

Volně přístupné jsou jeho realizace ve veřejném prostoru: např. v Mariánských Lázních, Zoologické zahradě v Praze, na Spořilově, Starém Městě, Hradčanech či Tróji, v Čáslavi nebo Olomouci. Je znám jako autor bust Jana Laudy, Karla Legera či Jaroslava Marvana. Naposledy se podílel na pomníku Woodrowa Wilsona stojícím v parku před pražským Hlavním nádražím.
Na Spořilově u polikliniky je umístěna jeho travertinová socha "Polibek".

Frýdeckému věnoval monografii kunsthistorik František Dvořák: Václav Frýdecký, Jakura 2009.


Frýdeckého spořilovská plastika "Polibek"

[Na začátek stránky]