Spořilov: Osobnosti: Výtvarníci

František Drtikol [1885-1961]František Drtikol


Drtikol při meditaci
František DRTIKOL se narodil 5. 5. 1885 v Příbrami a zemřel 15. 1. 1961 v Praze.
Po absolvování nižších tříd příbramského gymnazia (1898) se v Příbrami vyučil fotografem v ateliéru Antonína Mattase. V letech 1901-05 absolvoval odbornou fotografickou školu "Lehr und Versuchsanstalt für Photographie" v Mnichově. 1903 nastupuje do svých prvních zaměstnání - nejprve velice krátce v Karlsruhe, pak ve Švýcarském Churu, poté je opět krátce zaměstnán v Turnově u Grána a nakonec i v Praze u fotografa Faixe. Roky 1905-06 ztrávil na tovaryšských cestách po Německu a Švýcarsku. V letech 1907-10 vlastnil fotoateliér v Příbrami, 1910-55 v Praze. V roce 1920 žení se s uměleckou tanečnicí a svým modelem Ervinou Kupferovou.
V jeho tvorbě převládají akty a alegorické výjevy v duchu secesního piktorialismu. Vedle toho se věnoval i portrétní fotografii (portrétoval četné vyznamné osobnosti, např. T. G. Masaryka, E. Beneše, L. Janáčka, R. Thákura, H. Manna) a tiskové techniky obohatil o vynález fotolitografie. Získal celou řadu cen na mezinárodních výstavách (Los Angeles, New York, Paříž, Turin, Londýn atd.). Jeho dílo je zastoupeno v nejvýznamnějších světových galeriích a soukromých sbírkách.
V roce 1935 prodává ateliér, aby splatil své dluhy z období světové krize, stěhuje se do ústraní do pronajaté vily na Spořilově, kde se věnuje malířství, meditaci, duchovním vědám, překladům a předávání "Učení" dalším hledajícím a žákům. Živí se především prodejem svých maleb.
I když k východním naukám inklinoval už od mládí, plně se jím začal věnovat až po příchodu na Spořilov. Adolf Branald ve své knize (Převleky ... str. 187) vzpomíná:

"Vynořil se na Spořilově, nikdo dnes už neví přesně kdy, ale vynořil se jako podnájemník majitele rodinného domku čp. 1080 v Jihozápadní. Přišel s ženou, bývalou tanečnicí Ervínou Kupferovou, a s dcerou Ervínkou. Stále prý hledal nějaký ideál, jednou ideál víry, jindy ideál ženy. Překládal z němčiny tibetské a indické náboženské traktáty, koketoval s budhismem a jógou. Vydržel stát na ploché střeše pronajatého domu s rozpaženýma rukama tak dlouho, až si na ně usedaly sýkorky".

Na Spořilově mu zemřela žena, znovu se oženil (1942) s Jarmilou Rambouskovou, svoji žákyni, která u něho už řadu let pracovala a starala se mu o domácnost. V květnu 1945 se aktivně se zúčastňuje bojů na Spořilově. V červnu 1945 vstupuje do KSČ a v komunistické ideologii hledá odpovědi na otázky, které ho pronásledují. Do pozdního věku nevynechá žádnou spořilovskou brigádu. Nějakou dobu ještě učí na Grafické škole. V roce 1959 mu umírá i druhá žena a o k stáru nepohyblivého umělce se stará jeho poslední žačka Anička Soukupová.
Pochován je v rodné Příbrami.


F.Drtikol: Tanečnice (Nikolská)

F.Drtikol: Krajina

František Drtikol bydlel na Spořilově, Jihozápadní V., čp. 1018.

[Na začátek stránky]