Aktuality

  Pandemie Covid 19

 

Covid-19

Nemoc:
Covid-19 je infekční onemocnění způsobené koronavirem SARS-CoV-2. Virus původem z čínského Wu-chanu se rozšířil do celého světa. Evidováno je zatím přibližně 30 milionů nakažených osob a téměř milion úmrtí.
Příznaky: horečka, únava, dušnost, suchý kašel, bolest svalů a kloubů
Inkubační doba: 1–14 dní
Léčba: symptomatická; vakcína ani lék zatím neexistuje
Smrtnost: 3,4 %
Prevence: zvýšená hygiena zejména rukou, předcházení kontaktu s osobami s respiračním onemocněním, vyhýbání se místům s vyšší koncentrací osob, posilování imunity
Výskyt nemoci: mapa rozšíření viru v ČR

 
 
 
Přinášíme seznam nových opatření, která Českou republiku čekají. Budou zatím trvat 14 dní.

Vládní činitelé po mimořádném odpoledním jednání vlády ve čtvrtek 8.10. představili nová opatření, která mají pomoct zpomalit šíření koronavirové nákazy. Vláda se měla sejít v pátek, po středečních rekordních 5 335 nově nakažených však jednání přesunula už na čtvrtek. „Narážíme na to, že opatření nejsou celoplošně uplatňována, máme tu velký segment populace, která se k nim staví negativně. Jde zejména o to, že tu máme vysoce a prudce narůstající počet osob, které vyžadují intenzivní péči. Reprodukční číslo se zvedlo nad 1,2. Musíme omezit kontakty osob,“ vysvětlil ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO), proč vláda přistoupila k novým opatřením tak rychle.

 
Školy:
Od pondělí se pro prezenční výuku uzavřou všechny vysoké školy v Česku. Výjimku bude mít pouze praktické vyučování u medicínských a zdravotnických oborů. Stejně tak zůstanou následujících 14 dnů doma studenti všech středních škol. Doposud se uzavírání středních škol řešilo dle takzvaného semaforu, takže v některých méně zasažených regionech zůstávaly školy otevřené. Nyní se uzavřou i ty. Zůstává výjimka pro praktické vyučování.
Prezenční výuka bude pokračovat na prvních stupních základních škol. Na druhých vláda zavede střídavou výuku. To znamená, že na příklad ve škole, která má dvě třídy v jednom ročníku, bude jeden týden na prezenční výuce třída A, zatímco třída B se bude učit z domova. Další týden si to vymění.
„Dochází tak k rozdělení žáků druhého stupně na dvě poloviny, což by mělo přinést epidemiologický efekt,“ vysvětlil ministr školství Robert Plaga (za ANO).
Dochází rovněž k plošnému uzavření základních uměleckých škol, výjimku bude mít pouze individuální výuka v rovině jeden žák - jeden učitel. Omezuje se také fungování školních klubů.
Ministr Plaga rovněž vyhlásil na pondělí a úterý 26. a 27. října dny volna. „Chápejte je jako dny boje proti covidu, jako dny, které musíme využít k tomu, aby se nám podařilo se situací se vypořádat,“ uvedl.
 
Restaurace:
Restaurace, hospody a bary budou mít od pátku otevřeno jen do 20 hodin a u stolu budou moct sedět pouze čtyři lidé místo dosavadních šesti. Ostatní dříve nastavená pravidla zůstávají. „Mělo by to vést k omezení kontaktů,“ řekl Prymula.
 
Obchodní centra:
Velká obchodní centra jsou podle představitelů vlády jedním z rizikových míst zejména pro mládež, která v nich ráda tráví volný čas. Roman Prymula se obával, že při dalším omezení prezenční výuky ve školách by to děti mohlo táhnout právě do jídelních koutků obchodních center. Provozovatelům proto nařídí vypnutí veřejných wifi sítí a omezení provozu takzvaných food courtů, tedy pater s restauracemi převážně rychlého občerstvení, které jsou mezi školáky oblíbené. „U stolu budou moct sedět pouze dva lidé,“ řekl Prymula.
 
Sport:
Vládní nařízení rovněž uzavírají fitness centra, vnitřní bazény a posilovny, a to už od půlnoci ze čtvrtka na pátek. Důvodem jsou opět těsné kontakty mezi lidmi. Sportovní soutěže nechává Ministerstvo zdravotnictví do pondělí doběhnout, od pondělí ruší všechny profesionální i amatérské sportovní aktivity odehrávající se uvnitř. Venkovní sportování je dovoleno v počtu maximálně 20 osob. „Je tedy možné si venku zahrát fotbal nebo tenis,“ uvedl ministr Prymula. Výjimku budou mít mezinárodní zápasy, a to bez diváků a s dalšími omezeními.
 
Kultura a volný čas:
Od pondělí dojde k uzavření a zrušení prakticky všech kulturních událostí. Zavřou kina, divadla, ale třeba i zoologické zahrady. „Během víkendů tam dochází k obrovskému nakupení osob a my opravdu potřebujeme omezit počty lidí, kteří se potkávají mimo rodinu,“ vysvětlil Prymula.
Naopak nemění se opatření u svateb, jejich podmínky zůstávají takové, jak Ministerstvo zdravotnictví ohlásilo před týdnem, tedy omezení na počet 30 svatebčanů od pondělí 19. října.
 
Bohoslužby:
Účast na náboženských akcích bude od pondělí na dva týdny omezena maximálně na deset lidí. Od začátku tohoto týdne byl limit zaveden jako opatření proti šíření koronaviru 100 lidí.
 
Úřady:
Provoz úřadů přechází na režim, v jakém byly letos na jaře, tedy že budou otevřeny pouze dva dny v týdnu na pět hodin.
 
Sociální zařízení:
Následujících 14 dnů budou rovněž plošně zakázány návštěvy ve zdravotnických a sociálních pobytových zařízeních, byť většina nemocnic či domovů důchodců už návštěvy v uplynulých dnech zakázala z vlastního rozhodnutí.