Spořilov: Aktuality

Na Roztylském náměstí byla vysazena slunečnice 'Teddy Bear'.


Slunečnice (Helianthus annuus) je jednoletá rostlina, průmyslově pěstovaná kvůli olejnatým semenům, z nichž se lisuje olej. Není u nás původní. Pochází z jižní a střední Ameriky. U nás nezplaňuje.
Dorůstá výšky kolem 2 (-3) metrů. Lodyha je přímá, uvnitř s bílou dření, porostlá řapíkatými, srdčitými, pilovitými a na líci i na rubu porostlými chloupky, takže se zdají drsnými. V dolní části lodyhy jsou listy vstřícné, výše střídavé.
Kvete od července do října. Květní úbory mají až 30 cm v průměru. Po obvodu úboru jsou květy neplodné ve formě velkých žlutých jazyků, uprostřed plodné květy tmavé, nenápadné. To však platí pro běžnou formu.
Zvláštností je snaha úboru obracet se za sluncem.
Na Spořilově jsme se dosud setkávali jen s běžnou slunečnicí, maximálně s formou 'Velvet' s tmavě melírovaným okvětím.

Od letošního roku už tomu tak není. Na Roztylském náměstí se nyní můžeme setkat s plnokvětou formou 'Teddy Bear'. Zahradníkům se odrůda zdála podobná dětským medvídkům a odtud jméno. Odrůda 'Teddy Bear' zde byla vysázena ve skupinách s normální slunečnicí.Obrázky výše jsou ze Spořilova. Pro srovnání přidáme ještě ukázku této formy ze zahrádky v Libiši, kde jsme se s ní poprvé setkali:
Poznámka:
Se slunečnicí si pohráli i matematici. Květy v hlavě slunečnice jsou uspořádány spirálovitě. Obecně platí, že každý kvítek je orientován směrem k dalšímu zhruba o zlatý úhel, tj.137,5 °, čímž se vytváří vzor propojených spirál, kde počet levých spirál a počet pravých spirál odpovídá po sobě jdoucích čísel Fibonacci . Typicky je 34 spirál v jednom směru a 55 ve druhém.
Model vzoru z kvítků v hlavě slunečnice byl navržen H. Vogelem v roce 1979. Model byl založen na tzv. cyklotronové spirále. Cyklotronová spirála je dána požadavkem stálé plošné hustoty, nezávislé na vzdálenosti od středu. M. Ridley v roce 1982 dokázal, že při cyklotronové spirále vzniká nejúspornější uspořádání právě tehdy, když úhel otočení se rovná zlatému úhlu.