Průvodce Praha - Spořilov

HYNEK HLASIVEC (1926-2011)Ing. Hynek Hlasivec se narodil 29. ledna 1926 v rodině Václava Hlasivce a jeho ženy Emilie. Na Spořilov do rodinného domku se přistěhoval s rodiči a sestrou Věrou v roce 1936.
V roce 1953 se oženil s Alenou Krejčovou. Po svatbě se přestěhovali do domku ve Čtyřdílné ulici a zde se jim narodili synové Jan a Zdeněk. Když v roce 1974 Alena Hlasivcová zemřela, zůstal Hynek s oběma syny sám. I v této nelehké situaci si dokázal poradit - vedl je k práci a ke sportu. Oba synové si ostatně zvolili stejné povolání – stavitelství mostů.
V roce 1983 se oženil s Vlastou Karhánkovou.
Hynek Hlasivec vystudoval fakultu inženýrského stavitelství ČVUT v Praze. Jako stavbyvedoucí se podílel například na stavbách regulace Berounky u Nižboru, dále mostu přes Labe v Pardubicích u zimního stadionu, známé jsou letmo betonované mosty přes Otavu a Vltavu u Zvíkova. V 70- tých letech se stal hlavním stavbyvedoucím Nuselského mostu v Praze.
Poté Ing. Hynek Hlasivec pracoval jako vedoucí technického vývoje u Staveb silnic a železnic. Podílel se na vývoji a realizaci technologie vysouvaných mostů Římov, Voznice, Bakovský potok, různých předpínacích systémů a speciálních technologií.
Samozřejmě i po odchodu do důchodu se aktivně podílel na mnoha dalších projektech a nezištně se dělil o své bohaté zkušenosti se svými následovníky.
Hynek Hlasivec si život nedovedl představit bez sportu. Již v mládí se věnoval atletice, později s partou, která se sdružovala kolem Karla Kučery, začali jezdit na hory.
Jako jeden ze zakladatelů horolezeckého oddílu Sokol Spořilov dokázal dát dohromady partu lidí, pro které organizoval různé sportovní akce – ať to byly zpočátku víkendy ve skalách, letní a zimní výstupy ve Vysokých Tatrách, později i zájezdy do Alp. Tradicí se stal letní týden na Lipně se surfováním, jachtingem a cyklistikou. Stál také u zrodu lyžařských zájezdů do Rakouska a víkendových lyžařských výcviků pro děti. Také připravil mnoho zajímavých a netradičních orientačních závodů v Českém ráji. Nejezdilo se jen zdolávat vrcholy nebo ujet co nejvíc kilometrů, ale hlavně se setkat s kamarády.
Aby měl oddíl peníze na horolezecké vybavení, Hynek organizoval brigády výškových prací, pamětníci nezapomenou na odbedňování těžní věže na Měděnci v Krušných horách.
Na přelomu 60-tých a 70-tých let se Hynek stal starostou Sokola Spořilov.
Hynek nám všem bude chybět - do vysokého věku aktivní, radující se z práce, z úspěchů svých synů i vnuček. Takový elán a radost ze života by mu mohl leckterý mladík závidět.
Ano, dokud je blízký člověk s námi, bereme všechno jako samozřejmost a teprve když odchází na druhý břeh, dokážeme ocenit lásku, kterou kolem sebe rozdával a všechno, co pro nás udělal.
Věříme však, že s člověkem, kterého milujeme, jsme spojeni navždy, zůstává v našem srdci, v našich vzpomínkách

 

Hynek Hlasivec


[Na začátek stránky]