Spořilovský salon X

Karolina StrakováKarolina Straková
Karolina STRAKOVÁ se narodila v roce 1970.
Už na základní škole Karolinu přitahovalo umění, toužila malovat. Fascinovaly ji sakrální malby, obdivovala fresky na stěnách kostelů. S nadšením se pokoušela o svá první díla, aby svoji uměleckou dráhu vzápětí předčasně uzavřela s pocitem, že mistrovství proslulých malířů nemůže nikdy dosáhnout. ,,Umělec ze mě nikdy nebude," byla její myšlenka, která v dětství způsobila, že přestala malovat. Až v dospělém věku pak našla techniku, která jí učarovala natolik, že své touhy znovu začala proměňovat ve výtvarná díla.
Technika, kterou maluje - žehlí, se jmenuje enkaustika. Objevila ji v roce 2004 a našla v ní ideální způsob, jak vyjádřit svůj bohatý vnitřní svět. Enkaustika jí vyhovuje především tím, že jí dává prostor volně projevit emoce. Spojení horkého vosku, sytých barev a hry světla umožňuje velice tvořivé malování. Každý obraz je dílem určitého rozpoložení a stavu mysli, těla, duše i ducha.
V říjnu 2012 uspořádala v galerii Domova Sue Ryder (Praha) svoji první výstavu pod názvem „Rozpomínám se". Vystavila zde 26 obrazů plných života, které symbolizovaly její osobní cestu. Většina obrazů byla prodána a někteří návštěvníci se obrátili na autorku s přáním, aby vytvořila obraz přímo pro ně. Začala tedy tvořit i na zakázku. Pak následovaly další samostatné výstavy v září 2013 v pobočce České pošty v Praze 3, v listopadu 2013 a v červnu 2015 v KČ Novodvorská v Praze 4.
Karolinu těší a naplňuje sdílet své životní pocity s dalšími lidmi. Inspiruje ji svět lidských emocí a cítí se obohacena, když její obrazy lidi oslovují. Karolinu odjakživa fascinovaly věci takzvaně „mezi nebem a zemí". Zkoumala nejrůznější techniky, až nakonec dospěla k systematické práci na sobě a objevila metodu RUŠ (moderní technika osobního rozvoje), které se dnes věnuje i profesionálně jako terapeutka a asistentka na výukových kurzech.
Ve volném čase mj. ráda organizuje nejrůznějších přátelská setkání. Kromě rodné Prahy má ráda Holandsko a také miluje putování po české historii.
[Na začátek stránky]