Spořilov: Aktuality

  Spořilovský salon IX.


  Pozvánka na vernisáž

Dne 10. září 2011 byl slavnostně v prostorách Geofyzikálního ústavu AV ČR zahájen již IX. ročník spořilovského salonu.
Za mimořádného zájmu spořilovských uvedl svou výstavu sám autor Jiří Suchý.
Jiří Suchý, jedna z největších osobností české kultury, je znám především jako divadelník, hudebník, básník, spisovatel. Spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu. Divadlo Semafor, které založil společně s Jiřím Šlitrem, se stalo v šedesátých letech kultovní scénou české kultury a na vstupenky se v pasáži Alfa stály stometrove fronty. Po Šlitrově smrti se hlavním divadelním partnerem stala Jitka Molavcová, se kterou působí dodnes v dejvickém Semaforu. Méně známá je Suchého výtvarná tvorba. Přesto, že jeho původním povoláním byla reklamní grafika, jeho úspěchy v divadle, rozhlase a televizi odsunuly jeho zálibu do pozadí. Více se ke grafické práci vrátil v sedmdesátých letech, kdy ho komunistický režim odsunul z médií a trpěl jeho tvorbu pouze v Divadle Semafor. Jiří Suchý v té době vytvořil desítky litografií, které více či méně rezonují s jeho textařskou a divadelní tvorbou. Poezie Suchého textů tak nalézá i originální výtvarné zpracování a přibližuje jejich vznik a dobu, a to až do současnosti.

Kromě Suchého jsou v rámci Salonu vystaveny též obrazy spořilovských výtvarníků, kteří vystavovali na minulých Salonech.

Jiří Suchý uvádí za velké pozornosti obecenstva svou výstavu.

Jednak jsem ze Spořilova a jednak trochu maluju. Říkám trochu, protože bych rád maloval víc, leč mám ještě jiné profese, které mi to neumožňují - a tak se z malování stal jen můj koníček, a proto taky schází těm mým obrázkům k dokonalosti mnoho. Chybí mi soustavnost. Ale to už je můj problém.
Píšu tu o malování a o obrázcích, ale je třeba, abych věc uvedl na správnou míru. To zmíněné malování je spíš kreslení křídou na litografický kámen, pěkně každou barvu extra, a pak z kamene přenést nakreslené na gumu a z ní pak na papír. Není to jednoduchá práce a výsledku se pak říká litografie. A ty zde právě vystavuji, na základě pozvání Galerií Jonáš. Název této Galerie mi poněkud připomíná jednu postavu, kterou jsem kdysi hrával na divadle (a ke které se stále čas od času vracím). Ne, Galerii s tak vznešeným jménem jsem přece nemohl odmítnout, a tak jsem přistoupil k tomuto setkání se svými spořilovskými sousedy. Sousedy sice ne v čase, ale v místě ano. Minuli jsme se tady o pár desítek let, ale co je to proti věčnosti.

Jiří Suchý   Ukázky z ilustrací k Erbenově Kytici

[Na začátek stránky]