Průvodce Praha: Spořilov: GFÚ

  Spořilovský salon IV.


  Zahájení salonu

24. září 2009 byl slavnostně v prostorách Geofyzikálního ústavu AV ČR zahájen již IV. ročník spořilovského salonu - výstavy spořilovských výtvarníků. Na výstavě vystavují především Jiří Michal - obrazy, Radko Pechar - obrazy, Galina a Eva Vaculíková - obrazy. Svoje díla znovu vystavují také účastníci předchozích Spořilovskýho salonů (Jiří Bárta, Ivan Beneš, Rudolf Satran, Vladimír Pechar).

Na vernisáži učinkovali trio rodiny Pěruškovy a violoncellista Tomáš Jamník.

Výstavu podporuje Městská část Praha 4

 


 

Jiří Michal (1943)

Jiří Michal se narodil v Praze. Výtvarné vlohy se u něj projevovaly už v dětství. Inspiroval jej film o českém malíři Mikoláši Alšovi. Velmi rád kreslil rytíře a jiné středověké bojovníky, jak se spolu utkávají v boji, pěšáky i jezdce na koních. Později kreslil celé bitvy. Také rád modelovál z hlíny, vyřezával ze dřeva. Vytvářej si tak z těchto materiálů různé hračky. Některé vyměňoval potom třeba za žvýkačky.
V té době však, mimo jednoho pana učitele kreslení, jeho schopnosti nikoho zvlášť nezaujaly a sám si s tím hlavu také nelámal. Život šel poněkud jiným směrem. Vyučil se nástrojařem. Později vystudoval dálkově průmyslovou školu elektrotechnickou. Po většinu času pracoval jako technik sálových počítačů. Po roce 1989 postupně éra sálových počítačů končí. Vrací se proto k řemeslu. Podnik, v kterém pracuje, je ale v potížích. Dvakrát se stane, že je bez práce. Toto krizové období v něm probouzí vzpomínky na múzy jeho dětských let. Nekreslí, ale pouští se do malování. Barvy mu učarují. Přátelé a a známí ho povzbuzují. Ještě nikdy veřejně nevystavoval své obrazy. Na spořilovském salonu to bude poprvé. Své obrazy podepisuje svým internetovým jménem Almich. Má rád sci-fi. Zajímá ho astronomie i astrologie. Obdivuje letadla. 

Radko Pechar (1963)

Narodil se v Praze. Vystudoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Od roku 1983 se věnuje systematické výtvarné práci, v roce 1995 se stal členem Syndikátu výtvarných umělců. Svou výtvarnou činnost představil na 18 výstavách doma i v zahraničí (Mexiko, Holandsko, Itálie), a několika happeningových akcích. Jeho práce byly nezřídka publikovány a jsou zastoupeny v mnoha soukromých sbírkách. Od roku 2002 je členem Syndikátu novinářů ČR. Navštívil čtyři desítky zemí a z cest přivezl velmi rozsáhlý fotografický materiál.
Zabývá se symbolikou vztahů, studuje princip a formy dospívání, má rád své bližní, své děti, přátele, přírodu, jógu, čaj, kávu a koření. Žije a pracuje v Praze a na Velesu na jihu Čech.
Na čtvrtém Spořilovském salonu představí svůj nejnovější výtvarný projekt - soubor obrazů nazvaný "7 sluncí". Pokusil se zde o rekapitulaci, v níž vizualizoval náladu sedmi období svého života. 

Eva Vaculíková (1950)

MUDr. Eva Vaculíková se narodila v Litomyšli. Studovala zde na gymnáziu, potom na Lékařské fakultě v Olomouci, kterou dokončila v r. 1975. Působila v nemocnici Na Bulovce, ve Vysokém Mýtě, měla privátní praxi a v současné době pracuje jako rentgenolog na poliklinice na Chodově. Tvoří již od dob studií na Lékařské fakultě. Malování přišlo samo od sebe jako potřeba ztvárňovat věci ukryté pod povrchem „valícího se života" a snaha o jejich zachycení. Nejvíce jí oslovuje pokus ztvárnit baladickou a mystickou stránku životního soukolí. Řemeslnou stránku výtvarného umění se pokouší zvládat průběžně sama metodou pokusů a omylů, dále studiem odborné literatury a také za laskavého přispění profesionálních výtvarníků, v prvé řadě již nežijícího akademického malíře Františka Emlera, spořilovského občana.
Svoje díla představuje veřejnosti na výstavách v pravidelných intervalech, často společně s malujícím kolegou MUDr. l. Emlerem. Dříve byla členkou Výtvarné skupiny lékařů, která pro pracovní zaneprázdnění členů již zanikla. Většina prací jsou oleje, zabývá se trochu i akvarelem. Způsobem vyjádření je autorce nejbližší expresionismus.
Obdivovanými vzory jsou malíři Bauch, Panuška a F. Emler.
Z výstav: Kino Alfa Praha, Litomyšl - galerie U Rytířů, ČT (Rohlík) na Kavčích horách v Praze, Kulturní středisko Zahrada v Praze na Chodově, Faustův dům Praha. 

Účastníci minulých salonů, kteří rovněž vystavují


Jiří Bárta

Ivan Beneš

Milada Corvinová

Vladimír Pechar

Rudolf Satran


[Na začátek stránky]