Aktuality

První letošní rorýsi na Spořilově (2016).


Rorýsi (ilustrační foto)

Když přiletí rorýsi, tak to už bývá opravdické jaro. A nesmějí se splést, protože jsou závislí na drobném hmyzu, který za chladných dní nelétá a rorýsi by byli o hladu.

Ale ani "správný" přílet není zárukou, že hmyzu bude dostatek. Při jeho nedostatku za chladného a deštivého období by mohl pták již po 3 - 4 dnech uhynout. Musí se proti takovému nebezpečí bránit. To se děje dvěma způsoby. Z pozorování vyplývá, že mláďata rorýsů vydrží až tři dni bez potravy a to dovoluje rodičům odletět do míst až 1000 km na jihozápad, kde počkají několik dní, naloví hmyz a potom se vrací zpět na hnízdiště. Nebo zůstanou na hnízdech či v jejich blízkosti, zpomalí se jim metabolismus a ožívají až nepohodu vystřídá lepší počasí.

Víme, že rorýsi na naše území přilétají hlavně během noci, a to ve vlně, paralelní s rovnoběžkami, takže by se měli dostavit po celé České republice zhruba ve stejnou dobu.
Když jsme se 8. 5. 2016 v 7 hodin ráno dověděli, že rorýsi jsou už v Brně, vartovali jsme na zahradě a sledovali nebe. A skutečně - první pár se objevil už v 7:30 a proletoval se nad Spořilovem.
Přílety rorýsů na Spořilov registrujeme už několik let. Tak např. v roce 2010 na Spořilov přilétli rorýsi 2. května. V roce 2011 se poprvé na Spořilově objevili 10. května ráno a odletěli 12. srpna. V roce 2013 byli poprvé spatřeni 7. 5. V roce 2014 byli zaregistrováni 10. 5. až odpoledne. V roce 2015 se objevili velmi pozdě, 16.5. v 9:00 hod. ráno a konečně letos 8.5. v 7:30 ráno, a to pozorováni i nezávislými svědky.[Na začátek stránky]