Spořilov - zajímavosti


Pupalka dvouletá (Oenothera biennis L.)Pupalka na Severozápadní V.


Květ pupalky

Etymologie:
Oenothera od οινος = víno   ϑηραω = lovím
(prý pokropena vínem krotí divokou zvěř)
biennis = dvouletá
V současné době ve spořilovských zahradách můžeme zastihnout vysoké, žlutě kvetoucí byliny s poměrně velkými květy. Jde o pupalku, dvouletou bylinu s přímou lodyhou, dorústající až dvoumetrové výšky.

A čím je tak vyjímečná, že se o ní zmiňujeme. Její velké žluté květy se totiž každý den jako na povel rozvíjejí po 18 hodině, kvetoucí přečkávají noc a druhý den vadnou. U málokterých rostlin můžete pozorovat, jak se květ rozvíjí před vašima očima. Poupata pupalek ale pukají rychle, během několika minut se napřímí a rozloží okvětní plátky. Pozorovat rozkvétající květy je úchvatná zahradní podívaná, už kvůli ní byste si dnes téměř zapomenuté pupalky neměli zapomenout vysít.

Co o ní víme?
Předpokládá se, že u nás není původní, ale už není jednota v tom, zda je to přivandrovalec z Asie či Ameriky. V prvním roce vyhání z řepovitého, jako prst tlustého kořene chomáč přízemních, podlouhle vejčitých listů, druhého roku pak přímou, poněkud hranatou, krátce pýřitou, vysokou lodyhu s vejčitě kopinatými, většinou přisedlými listy, které mají postavení střídavé a to tak, že vždy šestý list stojí zrovna nad prvním v téže přímce.
Květy sedí jednotlivě v paždích listů. Mají spodní semeník, tvořený 4 plodolisty, srostlý s číškou, která ve způsobe protáhlé rourky semeník vysoko přerůstá, na konci poněkud se rozšiřuje a nese tamtéž 4 čárkovitě kopinaté, špičaté, dolů ohnuté lístky kališní, 4 žluté plátky korunní a 8 obdiplostemonických tyčinek Lodyha může být jednoduchá nebo nahoře větvená, pokrytá roztroušenými nežláznatými dlouhými obloukovitými chlupy, které vyrůstají z bradavčité báze a krátkými chlupy bez bradavčité báze.
Lodyžní listy jsou podlouhlé, tupě až ostře špičaté, ploché, po obou stranách chlupaté až olysalé, zelené, většinou s červenými stř. žilkami.
Poupata roztr. nežláznatě a žláznaté chlupatá, zelená. Hypanthium 24-38 mm dl., roztr. až hustě žláznatě chlupaté s vtroušenými nežláznatými chlupy, zelenavé; kališní lístky 17-38 mm dl., zelené, kališní cípy 2,5-7,5 mm dl., na poupatech nad bází obloukovitě rozestálé; korunní lístky šiř. obsrdčité, 14-30 mm dl., 16-38 mm šiř., výrazně širší než dlouhé, žluté nebo vz. sírové žluté; tyčinky kratší než korunní lístky, nitky 9-17 mm dl., prašníky 5,3 - 12,0 mm dl.; semeníky a mladé tobolky roztr. až hustě odstále chlupaté nežláznatými a žláznatými chlupy, blizna mezi prašníky, 3,0-12,5 mm dl. Plodenství husté; plody až 37 mm dl., zelené, netečkované, na vrcholu se 4 ± uťatými velmi krátkými zuby. VI-IX.

Olej, lisovaný ze semen, se prodává ve formě tobolek i kapek. Tento preparát je vhodný především na léčbu nejrůznějších kožních onemocnění, hlavně ekzémů, atopických ekzémů i lupénky. Používá se také při léčení roztroušené sklerózy v ranných stádiích. Lečivými látkami jsou nenasycené mastné kyseliny obsažené v semenech. Jde o kyselinu linolovou a gamalinolovou (souhrně označované jako vitamin F), které si lidské tělo samo nedovede vyrobit a je tudíž odkázáno na jejich příjem z potravy.

 


Linolová kyselina patří do skupiny esenciálních mastných kyselin zvaných omega-6 mastné kyseliny. Nedostatek omega-6 mastných kyselin způsobuje mj. vysoušení a vypadávání vlasů a špatné hojení ran.

[Na začátek stránky]