Aktuality

Perseidy 11. - 13. 8. 2016
Ať už máme jakýkoliv důvod, proč o teplé srpnové noci nespat (milenci, flamendři či nespaví starci), můžeme si ponocování zpestřit vedle naslouchání jednotvárného vrzání cvrčků i pohledem na nebe. Na Spořilově hvězdné nebe sice vždy bylo nic moc - rozptýlené světlo lamp překrývá hvězdy - ale přesto je možné něco zahlédnout.
To "něco" je především trojice jasných hvězd: Vega, Deneb, Altair, jejichž záře prorazí i spořilovský světelný smog. Tato trojice vytváří tzv. "letní trojúhelník", s pravým úhlem u hvězdy Vega. Trojice je natolik charakteristická, že si snadno zapamatujete. V srpnu je přibližně na jihu.
Hvězda Vega se nachází v souhvězdí Lyry. Její jméno pochází z arabštiny al-Waqi, což znamená "snášet se". Snášení nemá ale s lyrou co dělat. Týká se orla, v jehož sousedním souhvězdí je další z našich hvězd - Altair. Pro výklad významu jména této hvězdy musíme opět do arabštiny - al Tair znamená "letící", rozumí se orel. Konečně hvězda Deneb značí v arabštině "ocas". Tentokrát už nejde o ocas orla, nýbrž labutě v jejímž souhvězdí se Deneb nachází.
Proč má většina hvězd arabské jméno? To je tím, že řecká astronomie našla své pokračování v arabském světě a přes arabštinu se zase antické vědění vrátilo do Evropy. Jména hvězd se zpátky nepřekládala.

Perseidy
Kromě hvězd však v srpnu máme další podívanou (samozřejmě pokud bude jasno). Mezi 11. a 13.srpnem se očekává intenzivní "padání hvězd" - meteorů. Meteory jakoby vylétají ze souhvězdí Persea, proto se jim říká Perseidy. Jde o zbytky komety Swift-Tuttle, jejíž dráha se v tuto dobu kříží s dráhou země a drobné částečky této komety pronikají obrovskou rychlostí do zemského ovzduší a třením o vzduch se rozpálí tak, že začnou zářit. To se odehrává ve výšce od 120 kilometrů a většina končí někde mezi 50-30 km nad zemí. Větší se nestačí vypařit mohou i dopadnout až na zem.
Protože jde většinou o prachová zrnka, jejich záření spořilovský smog sotva prorazí. Běžnou produkci 70 meteorů za hodinu tedy sotva uvidíme. Ale mohou se vyskytnout i větší, které uvidíme. Zvláště když letošní podívaná má být největší za posledních 20 let. To bychom si pak měli něco přát . . .


 


[Na začátek stránky]