Praha: Spořilov: Aktuality

Svátek sv. Patrika 17.3.2019


Křesťanský mnich, který se později stal svatým a patronem Irska, podle legendy dal vzniknout i dalšímu symbolu země - zelenému trojlístku. Údajně na něm vysvětloval princip Svaté Trojice. Podle další pověsti vyhnal z ostrova hady, dodnes v Irsku žádní nežijí.


  K akci 17. března se tradičně připojují irské restaurace po celém Česku, kde bude hrát irská hudba a k ochutnání budou irské speciality. Každoroční oslavy svátku sv. Patrika v Praze mají svůj odraz také na Spořilově. Na sv. Patrika 17. března 1997 totiž byla na smyčce tramvaje na Spořilově otevřena První pivní tramvaj, kde se čepovalo irské pivo.

Patrik, nebo Patricius, se podle legendy narodil kolem roku 385 v západní Anglii. Jeho rodiče, Calpurnius a Conchessa, byli bohatí římští patriciové. Jeho otec byl Calpurnius Decurion, důstojník kavalérie ve vedení vojska třiceti vojáků v armádě Římské říše. Calpurnius byl poslán do Británie na pomoc potlačit útoky z Pikty Skotska a Keltů Irska. Calpurnius byl křesťan, stejně jako v 380 římský císař Theodosius I. (r.379 až 395) prohlásil křesťanství jako jediné náboženství římské říše. Patrick byl proto vychován v křesťanské víře. Když mu bylo16 let, přepadli irští piráti statek jeho otce na pobřeží, odvlekli mnoho zajatců včetně Patrika a prodali je jako otroky v Irsku. Tam ho nechali pást ovce. Během šestiletého zajetí se naučil dokonale irsky a poznal irské obyčeje a způsob života. Po šesti letech se mu podařilo uprchnout domů. Ale dlouho se zde nezdržel, protože měl sen, v němž ho hlasy Irů vyzývaly, aby se vrátil do Irska jako misionář. Nejdříve žil několik let jako mnich na Lérinských ostrovech u Azurového pobřeží a potom se v Galii připravoval u sv. Germaina, biskupa v Auxerre, na přijetí kněžství. Studoval, aby se stal knězem, hostující několik klášterů v Evropě. Později byl jmenován biskupem, a vzhledem k jeho zkušenostem v Irsku, a jeho znalosti irského lidu a druidů, byl určen papežem sv Celestinem I. k evangelizaci Irska.
Znamenalo to především bojovat s druidy a snižovat jejich moc. Stovky vojáků podporovaly svatého Patrika s cílem zajistit pokřestění Irska. Kostely byly postaveny na posvátných místech používaných druidy. Druidští náčelníci a jejich stoupenci byli zabiti a intenzivní misijní činnosti po 33 letech Patrik druidy porazil a celé Irsko konvertovalo ke křesťanství.
Saint Patrick zemřel v 464 v Saulu, malé vesničce v hrabství Down v Severním Irsku, která se nachází asi 2 km od Downpatricku a tam ůdajně byl také pochován.