Aktuality


Papoušci na náměstí 28.8.2017.


Na Roztylském náměstí můžeme zaslechnout silný křik z korun stromů. Jsou to dva čtyřletí papoušci (samec Diego a samice Goldie), které majitel nechá volně proletovat nad domy a vzdorovat křiku strak, kterým se velcí barevní ptáci zřejmě nelíbí. Přes dokonalé letové schopnosti uletět papoušky ani nenapadne. Papoušci naopak milují své pány, jejich mazlení a ochotně nastrkují hlavu k drbání v peří a neradi se od nich příliš vzdalují.
Vyjímečně však papoušek vydrží venku i přes noc, aniž by se ztratil. Např. v noci z prvního na druhého září 2017 jsme zaznamenali, že Goldie při celonočním dešti a 12°C zůstala venku, ale podařilo se jí ve zdraví přežít (křídlo má poškozené už z dřívějška). Ze stromu ji pomohl sundat doc. L. Svoboda, zapůjčením technické pomůcky, totiž dlouhého žebříku.

Sledovaní papoušci patří k druhu Ara arakanga (Ara macao, Linné 1758). Je to pestře zbarvený pták z čeledi papouškovití. Je jedním z největších a nejnápadnějších ve své čeledi. Ve volné přířodě žije v Mexiku, Střední Americe a na severu Jižní Ameriky po Brazílii. Jeho přirozeným biotopem jsou tropické deštné lesy, savany a plantáže.

Viz také jiný druh papouška na spořilovském trhu.