Aktuality


Dubnová obloha v roce 2017 nad Prahou a tudíž i nad Spořilovem.
Hvězdy
Na stmívajícím nebi můžeme nad západním obzorem ještě zastihnout souhvězdí Orion. Trojice hvězd Alnitak, Anilam, Mintaka vyznačují Orionův pás (všechny názvy v arabštině jsou synonyma slova pás). Nejjasnějšími hvězdami Oriona jsou ale Betelgeuze a Riegel. Severně od Oriona nalezneme souhvězdí Býka s Aldebaranem. Nad ním je výrazná skupinka drobných hvězd tvořící otevřenou hvězdokupu Plejády. Protáhneme-li si Orionův pás směrem k obzoru, dostaneme se k nejjasnější hvězdě severní oblohy Síriu ze souhvězdí Velký Pes. Severně od tohoto souhvězdí se nalézá souhvězdí Blíženců s hvězdami Kastor a Polux. Nad Býkem je souhvězdí Vozky s jasnou hvězdou Capellou (Kozička). Nejjasnější hvězdy zimních souhvězdí Sirius (Velký Pes), Procyon (Malý Pes), Castor a Pollux (Blíženci), Capella (Vozka), Aldebaran (Býk) a Rigel (Orion) tvoří tzv. zimní orientační 6-úhelník.
Popojdeme nyní k východu. Nad jihem svítí hvězdy jarního souhvězdí Lva, nad ním cirkumpolární souhvězdí Velké Medvědice s Velkým Vozem. Protáhneme-li obloukem voj Velkého Vozu, narazíme na jasnou hvězdu Arktur v souhvězdí Pastýře. Více vpravo pod jasnou planetou Jupiter je hvězda Spica (=klas) v souhvězdí Panny. S trochou fantazie můžeme v souhvězdí Panny vidět závodnici, skákající přes překážku. Nad východem se pak začínají objevovat letní souhvězdí Lyra s Vegou, Lev s Denebem a po půlnoci i Altair v Orlu. Nejjasnější hvězdy letních souhvězdí Vega, Deneb a Altair tvoří tzv. letní orientační trojúhelník. Dobře je patrný už na začátku dubna, ale až ráno na východě v 5 hodin SELČ.

Viditelnost planet
Na rozdíl od zimních měsíců je Venuše na jaře už nepozorovatelná, protože se ztrácí v paprscích zapadajícího Slunce. Na konci dubna ji však uvidíme za svítání jako Jitřenku. Dne 20. dubna vychází Venuše v 5 hod. ráno. Před ní o půlnoci vychází hvězda Altair a po 3. hodině Měsíc. Slunce vychází krátce po 6 hod. SELČ.
V rozmezí 1.-8. dubna lze ale nad západem spatřit planetu Merkur. Vzhledem k blízkosti Slunce je to však dost obtížné. Sotva půlhodinku po západu Slunce se objeví jako slabá hvězdička cca 10° nad západním obzorem. Snad budete mít více štěstí než velký Mikuláš Koperník, který na smrtelném loži litoval, že Merkura nikdy nespatřil.
Protože je Jupiter v opozici se Sluncem, můžeme ho pozorovat po celou noc. Nalezneme ho v souhvězdí Panny nad hvězdou Spica.
Až do 11. dubna můžeme v souhvězdí Berana nalézt planetu Mars, která se posléze přemístí do souhvězdí Býka a zde setrvá až do konce dubna.
Saturn můžeme pozorovat ve druhé polovině noci v souhvězdí Střelce.