Aktuality

Den 8. září - svátek Narození P. MarieOltářní obraz v kostele Narození P. Marie na Hamerském rybníce
Patří k nejstarším mariánským svátkům. Den jeho slavení byl vybrán v 5. století v Jeruzalémě, jako výroční den posvěcení baziliky postavené v místě, kde se Panna Maria podle tradice narodila sv. rodičům Jáchymovi a Anně. V tomto místě dnes stojí bazilika sv. Anny. O slavení narození Panny Marie se dochovaly nejstarší zmínky od sv. Prokla (bis. +446) a počátky slavení v celé církvi začaly údajně za papeže Sergeje I. (667-701), s pořádáním procesí do 4 hlavních bazilik.
Této události je zasvěcen právě záběhlický kostelík.
Základ kostela pochází z první poloviny 12. století (kolem roku 1125), ve 14. století byl z románského stylu přestavěn v gotickém slohu. V té době býval farním kostelem.
V 19. století došlo ke zničení původní románské věže úderem blesku, proto poté v letech 1876-1880 byla nahrazena novou věží v pseudorománském slohu.
Nástěnné malby vytvořil údajně malíř Koucký. Oltářní obraz Narození Panny Marie byl vymalován v roce 1861.
Okolo kostela býval hřbitov. Po jeho zrušení ve 2. polovině 19. století byl založen nový hřbitov přibližně 700 metrů severovýchodně od kostela.
Rozsáhlejší opravy byly provedeny i v roce 1948, v roce 2000 za finančního přispění městské části byla opravena fasáda, v roce 2011 byla budova doplněna o slavnostní osvětlení.

Podrobněji viz: Kostel Narození P. Marie na Hamerském rybníce


[Na začátek stránky]