Přechod Merkura přes sluneční kotouč 11. 11. 2019


Transit planety Merkur přes Slunce 11.11.2019


Orientační časy viditelnosti úkazu v SEČ pro Prahu:
začátek (vstup) 13 h 35 min a konec na našem území je dán západem Slunce v 16:20. Pod obzorem nastává střed jevu v 16 h 57 min, a konec (výstup) ve 20 h 42 min
 
Přechod Slunce přes celý sluneční disk trvá přes 5 a půl hodiny. Vše začne vstupem Merkuru před levý okraj slunečního disku okolo 13 hodin 35 minut SEČ. Samotný vstup před neostrý sluneční okraj potrvá asi minutu a 40 sekund a odehraje se nevysoko nad obzorem hodinu a půl po poledni. Zbytek raritní podívané proběhne v odpoledních hodinách a planeta v podobě černého puntíku se bude sunout před levou polovinou kotouče naší mateřské hvězdy směrem mírně dolů. Slunce s Merkurem zapadá na našem území právě okolo maxima úkazu – kdo se za ním vydá za Atlantský oceán, zejména do států Jižní Ameriky, uvidí jej v celém průběhu. Další přechod Merkuru viditelný z našeho území nastane až 13. listopadu 2032 a ten už se nad Českem odehraje v celém průběhu.
Planeta Merkur má úhlový průměr pouhých 12" a tudíž nebude pozorovatelná ani při jasné obloze pouhým okem, ale jen prostřednictvím dalekohledů se speciálním filtrem či projekcí.No a co na závěr. Na Spořilově jsme už tento úkaz nedávno mohli pozorovat (9.5.2016) - viz barevné foto. Na plácku před spořilovským Astronomickým ústavem jsme se mohli setkat s pozorovateli vyzbrojenými nejrůznější technikou.
Naštěstí mraků bylo tenkrát málo a černý kotouček Merkura byl v dalekohledu dobře patrný.
Letošní předpověď počasí však potenciálním pozorovatelům moc šancí nedává. Tak alespoň snímek obrazovky televize na ČT1 z večerních zpráv.
 


[Na začátek stránky]