Aktuality


22. května 2016 byl Mars v opozici se Sluncem.

Pohlédneme-li dnes kolem půlnoci na bezoblačnou oblohu směrem k jihu, nad obzorem v souhvězdí Štíra spatříme nápadné uskupení tří jasných nebeských těles.
Těmito tělesy jsou zleva planeta Saturn, červená hvězda Antares a červená planeta Mars.
Planeta Mars se právě nachází ve zvláštní poloze vůči Slunci. Je totiž v tzv. opozici, což znamená, že se Mars nachází na stejné straně od Slunce jako Země, resp. při pohledu ze Země je Mars na opačné straně oblohy než Slunce.
To je také doba, kdy je Země Marsu nejblíže. V tomto století došlo dokonce k extrémnímu přiblížení v roce 2003. V době přiblížení je pochopitelně nejvhodnější doba k pozorování Marsu ze Země. Nelze však očekávat, že bychom jednoduchými prostředky uviděli obrázky, jaké nám poskytují kosmické sondy. Můžeme se však podívat, jak se jevil Mars naším předkům, i když na svou dobu měli větší dalekohledy. Schiaparelli dokonce na Marsu viděl kanály, propojující jednotlivá "marťanská moře".Když došlo k opozici 22. 5. 2016, proč na to upozorňujeme až dnes? Tenkrát totiž svítil Měsíc v těsné blízkosti našich objektů a viditelnost Marsu tudíž byla snížena. Dnes je Měsíc blízko novu, takže jev můžeme daleko pohodlněji pozorovat, neboť za dobu od opozice se poloha Marsu na obloze změní jen málo, ale jeho pozorování už není Měsícem rušeno.
Mars v současnosti patří k nejjasnějším objektům na obloze a konkuruje mu - kromě Slunce a Měsíce - jen Venuše a Jupiter. Momentálně je hvězdná velikost Marsu -2,1 mag.

Mars vychází ve 21 hodin SELČ, vrcholí v 1 hod SELČ ve výšce 18°nad jižním obzorem a zapadá v 5 hodin SELČ