Spořilov: Osobnosti: Lékaři

MUDr Mojmír Svoboda (*1924)Mojmír Svoboda 2016


Mojmír Svoboda, maturitní foto
Mojmír Svoboda se narodil 2. 10. 1924 v Praze.
1.–5. ročník základní školy navštěvoval na Spořilově a pak byl přijat na klasické gymnázium na Vinohradech, odkud po 4 letech přestoupil na reálné gymnázium v Michli. V červnu 1943 ukončil studia maturitní zkouškou. Další plány pokud jde o vzdělání narušila válka. Jako "24." ročník byl totálně nasazen a pracoval jako pomocný dělník v továrně Aero ve Vysočanech a později v Německu v Haale an der Saale.
Po ukončení války byl v roce 1945 přijat na lékařskou fakultu v Praze. Na počátku 10. semestru, v roce 1949 byl zatčen a vyšetřován pro protistátní činnost. Veškerá obvinění byla vykonstruována. Za tzv. protistátní činnost byl Mojmír Svoboda odsouzen na 10 let vězení. Krutých 8 měsíců strávil ve věznici v Plzni na Borech. Potom byl s dalšími politickými vězni internován v Jáchymově, kde pracoval v uranových dolech. Možnost ukončit studia medicíny mu tak nebyla dána.
Po 5 letech byl Mojmír Svoboda propuštěn na amnestii a nastoupil do Mototechny jako autojeřábník. Na naléhání nadřízených pracovníků dálkově vystudoval strojní průmyslovku. Poté dál pracoval jako autojeřábník a později jako konstruktér.
Možnost dostudovat lékařskou fakultu dostal až s uvolněním politické situace v roce 1969.
V roce 1970 nastoupil MUDr. Svoboda na interním oddělení nemocnice v Mostě, kde působil až do roku 2003. Pak pracoval ještě 4 roky jako obvodní lékař na Praze 4 a 7 měsíců jako obvodní lékař v Praze, na Černém Mostě.

Mojmír Svoboda bydlí na Starém Spořilově.

[Na začátek stránky]