Spořilov: Osobnosti

MUDr Bohuslav Svoboda (1911-1985)Bohuslav Svoboda, sen.


Bohuslav Svoboda se narodil 8. 12. 1911 v rodině úředníka Elektrických podniků. S rodiči a sestrou Boženou se přistěhoval na Spořilov mezi prvními obyvateli. Jako student (a později i jako mladý lékař) patřil k aktivním členům spořilovského Sokola. Tam se také seznámil se svou pozdější ženou Vítězslavou Soustružníkovou.
Na Universitě Karlově byl promován jako všeobecný lékař v roce 1937 a o dva roky později si v upraveném domku svého tchána otevírá v Severozápadní I vlastní ordinaci.
V roce 1941 se mu narodila dcera Vladana a v roce 1944 syn Bohuslav. Pro svou ochotu docházet za pacienty, pro chirurgickou zručnost při ošetřování úrazů a dobrý diagnostický úsudek se na Spořilově rychle stal velmi uznávaným. Ve své knize o Spořilovu na něho vzpomíná i spisovatel Adolf Branald.
V květnu 1945 zorganizoval a vedl ošetřovnu Červeného kříže pro ošetřování zraněných účastníků povstání a potřebné lékařské zákroky prováděl i v ostřelovaných oblastech. Ještě v červnu pak v ošetřovně pečoval i o zraněné příslušníky Rudé armády. Za činnost v době povstání obdržel v roce 1945 od prezidenta republiky "Československou medaili za zásluhy II. stupně". V roce 1946 byl jmenován okresním městským lékařem pro obvod Kačerova a Spořilova. Po narození syna Luboše se v roce 1947 přestěhoval z malého bytu nad ordinací do pronajaté vily v Severní IX. Mimo pracovní dobu poskytoval lékařské rady a vykonával akutní drobné chirurgické zákroky i přímo v tomto novém obydlí.
V roce 1948 byly zákonem o jednotné zdravotní péči soukromé praxe zrušeny a vznikly Okresní ústavy národního zdraví (OÚNZ). Skutečnost, že MUDr. Svoboda nevstoupil do komunistické strany a zůstával členem Československé církve měla negativní vliv na jeho postavení v rámci OÚNZ.
V roce 1951 byla do funkce městského lékaře na Spořilově jmenována MUDr. Kotrlá a MUDr. Svoboda byl přidělen na úsek preventivní a epidemiologické péče s tím, že bude pracovat též jako závodní lékař plynárny v Michli. V roce 1957 se z pronajaté vily musel odstěhovat do nabídnutého náhradního bytu a nadále žil s celou rodinou v nájemním bytě na Letné.
Přes trvalou nepřízeň stranických orgánů nakonec MUDr. Svoboda působil ve středisku na Spořilově až do roku 1959. V roce 1960 byl po získání hygienické atestace II. stupně ustaven hlavním hygienikem na Praze 10 a až do důchodu hygienickou stanici na Praze 10 řídil.
Od roku 1967 byl externím učitelem na zdravotní škole. Výuce se věnoval s velkým nasazením a na škole byl oblíben. V roce 1972 byl v blízkosti svého bydliště na Letné těžce zraněn osobním autem jehož řidič usnul a vjel na chodník. Po náročné léčbě a rehabilitačním pobytu v léčebně Kladruby se jeho stav zlepšil natolik, že byl s pomocí hole schopen chůze. Jako důchodce se vrátil k provozování klasické praktické medicíny a až téměř do své smrti pracoval jako závodní lékař v n.p. Mitas.
Ve své ženě měl MUDr. Svoboda spolehlivou celoživotní družku, se kterou vychoval tři děti.
MUDr. Bohuslav Svoboda zemřel 12. 1. 1985. Zaplněná obřadní síň pak byla dokladem toho, že na něho na Spořilově nezapomněli.Bohuslav Svoboda bydlel na starém Spořilově, Severozápadní I.

[Na začátek stránky]