Spořilov: Osobnosti: Lékaři

Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc (*1944)Bohuslav Svoboda

Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc se narodil 8. 2. 1944 v Praze jako první syn stejnojmenného spořilovského lékaře. Na Spořilově žil až do roku 1957 a ještě rok na Spořilov dojížděl, aby zde dokončil docházku do základní osmileté školy. Po maturitě se přes problémy způsobené nepříznivým sociálním původem dostal v roce 1967 na Lékařskou fakultu hygienickou UK. Po jejím absolvování nejprve nastoupil do nemocnice v Příbrami, odkud po dvou letech vrátil Na Gynekologicko-porodnickou kliniku fakultní nemocnice na Vinohradech, kde během studií pracoval jako sanitář a studentská vědecká síla.
Schopnost rychlé reakce, kterou si od mládí pěstoval jako aktivní a úspěšný šermíř (byl vícenásobným mistrem republiky v šermu kordem a fleretem) úspěšně uplatňoval v operační praxi a brzy se stal ve svém oboru uznávaným odborníkem. V letech 1986 – 1987 absolvoval studijní pobyt v Itálii na Institutu Nazionale per lo Studio e la Cura dei Tumori, odkud si přivezl znalost pokrokových operačních technik. V roce 1990 se habilitoval v oboru gynekologie a porodnictví, po úspěšném konkursu se pak stal přednostou gynekologicko-porodnické kliniky FNKV, kterou vedl až do roku 2011. Jako společensky angažovaný nestraník byl v roce 1992 zvolen prezidentem České lékařské komory a v této funkci působil až do roku 1998.
MUDr. Bohuslav Svoboda po roce 1989 aktivně působil též na 3. Lékařské fakultě UK kde v letech 1990-196 zastával funkci proděkana a v letech 2003 – 2010 byl děkanem fakulty. Funkci děkana opustil v souvislosti se svým angažmá v komunální politice, kdy se s podporou ODS stal pražským primátorem. V této funkci si postupně zlepšoval počáteční nepříliš dobrou pozici a v roce 2013 byl v průzkumech nejlépe hodnoceným krajským představitelem. Složité koaliční poměry na magistrátu však ve stejné době vedly k jeho odvolání z funkce primátora. Na magistrátu působí nadále jako opoziční řadový zastupitel.


Bohuslav Svoboda bydlel na Starém Spořilově.

[Na začátek stránky]