Spořilov: Aktuality

Ledovka 2. prosince 2014

Ranní pohled do zahrad (7:30 hod, -1°C)

Po dlouhém váhání se dne 2.12.2014 objevil první sníh. Je to sice zatím jenom poprašek, který se jistě během dne ztratí. Horší je však, že za nočního mrazu začalo pršet a všude je ledovka. V Praze přestaly jezdit tramvaje, kvůli námraze na troleji, takže k nám nejezdí jedenáctka. Hlásí se také poruchy vedení el. proudu. Na Spořilově jsou větve stromů obaleny ledem a visí z nich rampouchy. Ještě v poledne je teplota na nule.
Tisíce lidí uvízlo v noci na úterý ve vlacích, v Praze se vůbec poprvé kvůli kalamitě zastavily všechny tramvaje. Jakýkoliv pokus o jejich rozjetí provázelo mohutné jiskření mezi pantografem a trolejemi a hrozilo přepálení vedení či porucha elektroniky tramvají.
Fyzikálně se jedná o to, že teplota klesla pod bod mrazu při současné obrovské vlhkosti vzduchu a drobném dešti. Je to vidět i na stromech, na všem ta obrovská námraza.
Zajímavé ovšem bylo, že v Praze se na zemi žádná ledovka neobjevila. Země totiž nestačila všude prochladnout. Auta a autobusy po Praze tady jezdí bez problémů. Ale troleje mají dobrou tepelnou vodivost a na nich voda okamžitě namrzá, ještě intenzivněji než na stromech. Kolem vodiče se vytvoří vrstva ledu, notabene na té spodní straně. Dochází k přerušení obvodu, místy se led poruší, je tam nedokonalý kontakt, dojde k přeskočení jikry, ionizaci toho prostředí a hoření oblouku.Ledová krusta a rampouchy na hrušce v Severozápadní V.


Mahonie pokrytá ledem


Rampouchy na jabloni

[Na začátek stránky]