Aktuality

   Šíření koronaviru po světě a v ČR

    Oznámení O2 do mobilu:

   Vláda ČR rozhodla s účinností od 14.3.2020 od 6:00 do 25.3.2020 do 6:00 o uzavření všech obchodů s vyjímkami    prodejen potravin, drogerií, elektroniky, čerpacích stanic, prodejen tabáku a některých dalších.   Poznámky:
  V Paříži už byla uzavřena Eiffelova věž i muzeum Louvre.
   Prezident USA Donald Trump zavedl v celé zemi "stav nouze".
   V ČR v 18:00 hod 175 potvrzených infikovaných lidí.

Kvůli dalšímu šíření nového typu koronaviru vyhlásil premiér Andrej Babiš karanténu pro celou Českou republiku. Vláda schválila krizový štáb, jehož šéfem bude epidemiolog Roman Prymula. Kolem poledne totiž Česko evidovalo další nakažené. Od rána se jejich počet zvýšil z 214 na 253.


Karanténa desatero:
"Vláda s účinností od 16. března 2020 do dne 24. března 2020 zakazuje volný pohyb osob na území celé České republiky" uvedl na úvod noční tiskové konference po jednání vlády Babiš. Mezi výjimky patří cesty do zaměstnání a a do práce, nezbytné cesty za rodinou a blízkými osobami či cesty nutné k obstarání základní životních potřeb.
Karanténu Babiš navrhl i proto, že někteří lidé nedodržují nyní stanovená omezení proti dalšímu šíření koronaviru. Zopakoval, že šíření nemoci, kterou virus způsobuje, je trestný čin a za porušení individuální karantény hrozí až třímilionová pokuta. "My nechceme lidi trestat. Apeluji na to, aby lidé byli rozumní. Zatím to nepomáhá," uvedl premiér.
Do médií v neděli odpoledne také unikl návrh tohoto opatření, karanténa by podle něj měla platit do 24. března do šesti do rána. Volný pohyb osob by podle návrhu měl být umožněn pouze v odůvodněných případech, například kvůli cestám do práce a z práce, k lékaři, na úřady, cest za rodinami nebo za nákupem potravin.
V případě nákupu jídla by měl být mezi osobami rozestup nejméně dva metry. Možné by mělo být i načerpat si pohonné hmoty na benzinových stanicích. Stejně tak by si lidé mohli koupit podle návrhu i potraviny pro zvířata.