Aktuality

  Kometa Wirtanen v roce 2018Trajektorie komety mezi 1.7.2017 a 1.2.2019. Časy v americkém formátu měsíc/den.

Kometu objevil v lednu 1948 americký astronom Carl Wirtanen na Lickově observatoři v Kalifornii a ta po něm nese jméno. Oběžná doba kolem Slunce je pět a půl roku a k největšímu přiblížení k Zemi letos dojde 16. prosince 2018. Je to jeden z 10 nejtěsnějších průletů komet od Země ze všech, které kdy byly zaznamenány. Ale i tak to bude v 30x větší vzdálenosti, než je vzdálenost Země-Měsíc.
 
Betlémskáh hvězda
Noviny přinesly zprávu, že tato kometa bude jakousi novou "betlémskou hvězdou", na níž se máme těšit. To však rozhodně neplatí pro Spořilov. Určitě to není zářící hvězda s ocasem, ale jen mlhavý obláček. Objekt je natolik slabý, že i při jinak příznivých podmínkách bude vidět jen v triedru, ale Měsíc, blížící se k úplňku, všechny slabé objekty na nebi přezáří, pokud už to neudělá světelný smog nad Spořilovem. Ovšem největším nepřítelem pozorování komety je zatažená obloha, která se má vyskytovat nad Spořilovem nejméně do konce tohoto roku.
 
Nicméně "Betlémská hvězda" je téma, které upoutalo i spořilovskou astronomku RNDr Věru Marvanovou, která o problému napsala celý článek.
 
Marvanová: Betlémská hvězda