Aktuality

Kasiopea

Frank Dicksee (1853–1928): Zrcadlo (Cassiopeia)

Na nejjižnější okraj starověkého světa bývalo situováno království Etiopie, v němž vládl král Kefeus (Cepheus) a královna Kasiopea (Cassiopeia) s jedinou dcerou Andromedou.
Vše by bylo OK, kdyby Kasiopea pořád nehleděla do zrcadla a nestačila se divit, jak je krásná. A pochvalovala si, že krásná je i její dcera Andromeda, obě krásnější než kterákoliv z dcer vládce moří Poseidona - mořských víl Nereid. Bohužel si tento názor nenechávala jen pro sebe a vyrukovala s ním, kdykoliv měla příležitost. Když se to doneslo až k Nereidám, žalovaly otci, že to tak nemůže nechat, aby nějaká Kasiopea je takhle shazovala.
Nakonec otce přesvědčily, že je potřeba Kasiopeu umravnit. Ten poslal na Etiopii mořskou obludu, která začala zem ničit. Král Kefeus z toho byl nešťastný a snažil se neštěstí nějak odvrátit. Orákulus mu poradil, že pozornost obludy od Etiopie odláká jenom tím, že jí obětuje svou dceru Andromedu. Král se sice zdráhal něco takového udělat, avšak veřejné mínění Etiopanů bylo toho názoru, že je lépe obětovat Andromedu, než celou zemi.
Andromedu tedy nechali přikovat ke skále, trčící z moře, nestvůře na pospas ... a dál příběh pokračuje v báji o Perseovi.


Mapka souhvězdí Kasiopey (Sky and Telescope)

[Na začátek stránky]