Spořilov: Aktuality

Pokus o tropickou noc 10.7.2018 a ježčí sága.

Na Spořilově kdysi hojný, dnes automobilisty značně zdecimovaný tvor - ježek. Snímek ve 4 hodiny ráno v zahradě v Severozápadní V.

Ještě ve 4 hodiny ráno ukazoval venkovní teploměr v Severozápadní V. rovných 20°C. Ale v 6 hodin ráno však to už bylo jen 18°C. Tropická noc se tedy nekonala.
Ještě nižší teploty na Spořilově však byly neměřeny v Ústavu fyziky atmosféry:
Na meteorologické stanici totiž ve 4 hodiny naměřili jen 17°C.

Nicméně i při uvedených teplotách se ranní Spořilov hemžil živými tvory. Byly to především můry, ale i zmínění ježci. Uslyšet netopýra se nám však nepodařilo, ačkoli v minulých letech se občas ozval. Přesně ve 4 hodiny začali zpívat kosi.

Vraťme se však k ježkům:Malý ježek,chycený cca před padesáti lety v Jihozápadní IV.

Tehdy ještě nebylo tolik aut a ježků bylo na Spořilově hojně. Dali se potkat i ve dne. Dokonce je lidi krmili. Dnes, pokud se našli takoví dobrodinci, to vzdali, protože prokazatelně ježkům žrádlo sežraly kočky.Ježek dne 19.9.2018 doplňuje zásoby tuku na zimu - sežral zbytky, původně určené strakám. Snímek po 3 hodině ráno v zahradě v Severozápadní V. při 17°C.


Tento ježek byl zachycen hned druhý den u nachystané potravy (vajíčko natvrdo)
Další den 21.9. ráno ve 3:40 hod. (18°C) byl ježek opět zachycen u nachystané potravy - tentokrát to byl zbytek vepřového řízkuZ několika pozorování vyplynulo, že náš ježek chodí na gáblík až k ránu (kolem 4 hodiny), přestože ho má nachystaný už zvečera (kolem 21 hod). Zatím gáblík vydržel do rána bez účasti koček - ježci totiž byli fotografováni přímo u žrádla. Kam potom odchází se nepodařilo zjistit, ale nejpravděpodobněji pod dřevěnou kůlnu na zahradě.