Spořilov: Aktuality

Strach z hypoglycinu?


Na Spořilově došlo k pokusu zlikvidovat vzrostlý javor na dolní části Roztylského náměstí. I když to zatím tak nevypadá, strom zásah nemůže přežít a bude ho nutno porazit. Je to v době, kdy se začínají šířit zprávy o jedovatosti látky zvané hypoglycin, kterou obsahují semena a listí javoru. Býložravá zvířata (např koně) po požití hynou do 24 hodin.
Pečlivé odstranění oloupané kůry může poukazovat ještě na domělé léčitelské účinky, o kterých starý Mathioli neměl ani potuchy.

Provedení však spíše ukazuje na "práci" psychicky nemocného člověka, neboť napaden byl i nedaleký nejstarší spořilovský dub, byť zatím způsobem, který sám o sobě by strom neohrozil. Kdoví však, co pachatel zamýšlí. Bylo by dobré ho dopadnout dříve, než způsobí škody ještě větší. Přitom indicie jsou jasné: pachatel musel být vysoký (výška kam na kmen dosáhl) a silný (oloupat kůru dá dost práce), akci pečlivě připravoval (musel použít nástroje, které normální člověk běžně u sebe nenosí) a opatrný (na frekventovaném místě si nikdo ničeho nevšiml).