Spořilov: Osobnosti:

Martin Turnovský [*1928]Martin Turnovský
Martin Turnovský se narodil 28. 9. 1928 v Praze.
V roce 1947 maturoval na Akademickém gymnáziu v Praze. Klavír studoval u E. Grünfeldové (od 1940) později V. Kurze, v dirigování soukromý žák P. Dědečka. Absolvoval dirigentské oddělení AMU u M. Doležila, K. Ančerla a R. Brocka (1948-52) a v roce 1956 v kursu u G. Szélia v Salcburku.
Sbormistr a dirigent Armádní opery (1952 až 1955), přešel po její likvidací jako dirigent do AUS VN, kde působil do r. 1960 jako dirigent symfonického orchestru. v letech 1960-62 dirigent Státní filharmonie Brno, po kratším působení v Severočeském symfonickém orchestru v Teplicích je od léta 1963 dirigent rozhlasového orchestru v Plzni. S AUS provedl několik koncertů pro SČS a v rámci Pražského jara uplatnil závažné původní novinky (Hanuš: IV. symf., Páleníček: Koncert pro flétnu a orchestr, Hurník: Suita z baletu Ondráš, Havelka: I. symfonie) aj., pohostinsky řídil Ostravský symfonický orchestr. Na gramofonové desky nahrál s Pražským komorním orchestrem několik děl ze staré české hudby.
Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do Rakouska. Tehdy začal úspěšně spolupracovat s významnými mezinárodními orchestry (např. New York Philharmonic, London Symphony Orchestra a j.) a operními scénami (např. Deutsche Oper Berlin, Stuttgarter Staatsoper, Königliche Oper Stockholm a j.).
Po převratě se vrátil k práci také s českými tělesy (Česká filharmonie, Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK) a dirigoval i ve Státní opeře Praha.


Martin Turnovský bydlí od roku 1995 na Spořilově.

[Na začátek stránky]