Spořilov: Osobnosti


Marie Minářová-Štrosová (1896-1968)

Marie Minářová-Štrosová


Marie Štrosová s dcerou, budoucí zpěvačkou Steinerovou
Marie Minářová-Štrosová se narodila 6. 6. 1896 v Českých Budějovicích a zemřela 11. 5. 1968 v Praze.
Byla nejstarší dcerou kominického mistra Mináře. Nejprve studovala na průmyslové škole. Přitom se u Bohuslava Jeremiáše učila zpívat a jako žákyně hudební školy vystoupila na několika koncertech. Později studovala zpěv v Praze a ve Vídni.
Za první světové války musela pomáhat početné rodině a pracovala jako prodavačka, písařka a vychovatelka.
V posledních letech světové války žila v Olomouci a tam zpívala na dobročinných koncertech a ve chrámovém sboru pod vedením varhaníka Antonína Petzolda.
Divadelní dráhu začala po převratu v Českých Budějovicích, v letech 1922-23 působila v divadle v Olomouci. Významnějšího úspěchu dosáhla až v Bratislavě, kam přišla v roce 1923 k Oskaru Nedbalovi. Její první rolí zde byla Ludmila v Prodané nevěstě, dále zpívala Libuši ve stejnojmenné opeře a Carmen. Její nejvýznamnější rolí však byla Tosca. Velmi úspěšný byl zájezd bratislavského divadla v lednu 1924 do Španělska, kde vystoupila v Madridu a Barceloně pod taktovkou Oskara Nedbala v operách Prodaná nevěsta a Rusalka. Nečekaného úspěchu dosáhla právě v opeře Rusalka, kdy místo role cizí kněžny bez přípravy zaskočila za onemocnělou D. Šimáňovou v titulní roli Rusalky.
V letech 1924-29 byla zpět v Olomouci, ale pohostinskými vystoupeními se do Bratislavy vracela. Z olomouckých rolí to byly Milada v Daliborovi, Senta ve Wagnerově Bludném Holanďanovi (1924), Santuza v Mascagniho Sedláku a kavalírovi (1925), Maršálka ve Straussově Růžovém kavalírovi (1926) a s Olomoucí se rozloučila titulní rolí Turandot ve stejnojmenné opeře od Pucciniho (1929).
V letech 1929-31 působila u Zemského divadla v Brně. Zdejší učinkování zahájila 10.3.1929 jako Carmen a první zde nastudovanou rolí byla Magda v Pucciniho Vlaštovce.
Své hlasové prostředky a herecký temperament uplatňila ve více než 60 úlohách domácího i světového repertoáru (Libuše, Milada, Šárka, Marina v Dimitriji i v Borisi Godunovu, Eva, Kostelnička, Káťa Kabanová, Aida, Brunhilda v Siegfriedovi, Rusalka, Karolína ve Dvou vdovách, Carmen, Dalila).
Opětovně hostovala na ND v Praze (Louisa, Milada, Santuzza v Sedláku kavalíru aj.). Na vrcholu své operní činnosti však musela zanechat divadelní dráhy ze zdravotních důvodů.
Se svým manželem Vladimírem Štrosem se seznámila v Plzni, kde režíroval Janáčkovu Její pastorkyni a Minářová vystupovala v roli Jenúfy. Jejich dcera Marie Štrosová-Steinerová pokračovala ve stopách matky a stala se rovněž významnou operní zpěvačkou.

Marie Minářová-Štrosová bydlela na Spořilově, Hlavní, čp. 1568.[Na začátek stránky]