Spořilov: Osobnosti: Hudebníci

Martin Daněk (*1989)Martin Daněk
Martin DANĚK se narodil 27. 7. 1989 v Praze.
Po několika letech hry na housle začal s hrou na hoboj. Studoval nejdříve na pražském Gymnaziu Jana Nerudy s hudebním zaměřením pod vedením Markéty Tiché a Pavla Tylšara. Nyní je studentem hudební Akademie múzických umění v Praze ve třídě Jany Brožkové a zároveň od akademického roku 2010-2011 žákem Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik "Hanns Eisler" v Berlíně.
Zúčastnil se mnoha mezinárodních soutěží a mistrovských kurzů u hobojistů jak jsou Maurice Bourge, Hansjörg Schellenberger, Jean-Lous Capezzali, Jerome Guichard, Alexei Ogrintchouk či Omar Zoboli.
Jako sólista se představil s Pražskou komorní filharmonií (Martinů, G.F.Händel), Českým komorním orchestrem (Mácha), Komorním orchestrem pražských symfoniků (Vivaldi), Talichovým komorním orchestrem (J.S.Bach), orchestrem hudebního lycea George Enescu v Bukurešti (Bach), s orchestrem Gymnázia Jana Nerudy ( W.A.Mozart: Koncertantní symfonie) a s Emirates Youth Orchestra v Dubaji (Bach).
Jako hráč v orchestru spolupracoval v Čechách s Českou filharmonií pod vedením Zdeňka Mácala, s Pražskou komorní filharmonií (D.Švec, J.Klecker), s Orchestrem Berg (P.Vrábel), s Plzeňskou filharmonií, s Českým komorním orchestrem a s orchestrem Ensemble 18+ (V.Spurný). V letech 2005-2008 byl prvým hobojistou mládežnického orchestru Centrální evropské iniciativy, kde pracoval pod vedením Igora Corettiho. V současné době je členem mládežnického orchestru Evropské Unie, kde vystupuje pod vedením uměleckého ředitele Vladimíra Ashkenazyho a dalších dirigentů, jako jsou Sir Colin Davis, Gianandrea Noseda a Matthias Bamert.
Od této sezóny je hostujícím sólohobojistou Lotyšského národního symfonického orchestru, s kterým mj. pravidelně doprovází mezzosopranistku Elinu Garanču. Komorní hře se věnuje jako člen souboru Belfiato Quintet, který spoluzakládal.
Jeho repertoár obsahuje jak díla starých mistrů (Bach, Händel, Vivaldi, Telemann), tak moderní autory (Strauss, Martinů, Mácha, Williams ad.). Hraje na nástroj od firmy Marigaux.
Je zastupován agenturou Nachtigall Artists management s.r.o.Martin Daněk bydlí na Spořilově, Severozápadní V.

[Na začátek stránky]