Aktuality

Promítání Hitchcockova filmu "Zpovídám se" 25. 4. 2019 v 19:15 hod. v kostele sv. Anežky.

  
Tento černobílý film Alfreda Hitchcocka vznikl podle francouzské divadelní hry Paula Antelma z roku 1902. V Hitchcockově dramatu Zpovídám se vyslechne otec Michael Logan (Montgomery Clift), jenž je na první pohled příkladem kněžské zbožnosti, zpověď vraha.
Otto Kellar a jeho žena Alma pracují jako správce a hospodyně v katolickém kostele v Quebeku. Otto je jednou přistižen při loupeži v domě, kde občas pracuje jako zahradník, a v panice zabije majitele. Jeho svědomí ho donutí se ze zločinu vyzpovídat otci Michaelu Loganovi, který se nedopatřením stane hlavním podezřelým. Zpovědní tajemství však nesmí být vyzrazeno, a tak Logana může zachránit pouze Ottovo přiznání...
Očití svědkové totiž označují za vraha kněze a svátost zpovědi Loganovi brání, aby promluvil – byť na svou vlastní obranu – i tehdy, když z něj nepřímé důkazy dělají hlavního podezřelého!
Ve vedlejších rolích hrají držitelé Oscara Anne Baxter a Karl Malden, první v roli Loganovy dávné lásky, druhý jako policejní inspektor, jehož pokusy kněze očistit vedou ke stále hlubšímu podezření.


Zpovídám se USA I Confess
Drama / Thriller USA, 1953, 95 min
Režie: Alfred Hitchcock
Scénář: George Tabori, William Archibald
Kamera: Robert Burks
Hudba: Dimitri Tiomkin
Hrají: Montgomery Clift, Anne Baxter, Karl Malden, Brian Aherne, O.E. Hasse, Alfred Hitchcock, Roger Dann, Judson Pratt, Dolly Haas, Henry Corden