Aktuality - kostel sv. Anežky

Komentovaný harfový koncert


Dne 28.11. 2018 od 19:00 hod. se bude konat v kostele sv. Anežky na Spořilově komentovaný harfový koncert Báry Váchalové a Ivy Pokorné, členek orchestru Národního divadla.Bára Váchalová
Barbora VÁCHALOVÁ se narodila 28. 3. 1965 v Praze.
Roku 1986 absolvovala pražskou konzervatoř. Ve studiích pokračovala na Hudební fakultě AMU (do roku 1992) ve třídě prof. Karla Patrase a prof. Renaty Kodadové. Poté nastoupila na místo harfenistky opery Národního divadla v Praze, kde působí dosud.
Vystupuje také jako sólistka a spolupracuje s několika komorními soubory (např. Agon Orchestra). Zabývá se též interpretací skladeb současných skladatelů (M. Smolka, Zb. Matějů). Zúčastnila se několika světových premiér skladeb českých autorů. Pozornost věnuje zejména soudobé hudbě. Spolupracuje s divadelními i filmovými režiséry a choreografy. Vystupuje také jako sólistka a spolupracuje s několika komorními soubory (např. Agon Orchestra). Podílela se na natáčení mnoha CD.
Se svým mužem skladatelem Zbyňkem Matějů má tři děti: Anežku, Kryštofa a Jakuba.
  

Iva Pokorná
Ivana POKORNÁ se narodila roku 1962 v Olomouci. Hru na hrafu začala studovat v Kroměříži, později přestoupila na pražskou konzervatoř do třídy prof. Libuše Váchalové. Pod její vedením absolvovala konzervatoř roku 1983 a v témže roce byla přijata do orchestru Národního divadla v Praze, kde působí dodnes. Kromě orchestrální činnosti se vždy věnovala komorní hře a interpretaci soudobé české hudby, např. autorů Ivany Loudové, Petra Ebena, Jana Klusáka a Zdeňka Lukáše. Lukášův Koncert pro harfu a smyčce provedla ve světové premiéře a natočila jej pro plzeňský rozhlas. Koncertně vystupovala s houslistou Bohuslavem Matouškem, s violistou Janem Pěruškou a v Národním divadle založila duo s flétnistou Liborem Mikulem. Hrála též v souboru Musica Bohemica a od roku 1986 byla členkou Rožmberské kapely. V tomto souboru hrála na různé historické nástroje a zúčastnila se řady koncertů u nás i v zahraničí. Od roku 1989 koncertuje s violistou Petrem Přibylem a společně také nahráli CD s názvem Dialog harfy s violou. Ráda spolupracuje i s muzikanty jiných žánrů. Ivana Pokorná hraje na harfu německé značky Horngacher.