Průvodce Praha: Spořilov

  Třešňovka  Pohled do kvetoucí "Třešňovky"

Se sídlištěm Spořilov II. úzce souvisí zelený pás, kde je hlavní dřevinou třešeň, vysázená po vrstevnicích v osmi řadách. Je to relaxační území o velikosti 4,3 ha a nejen pro spořilovské. Je zde možno nechat volně pobíhat psy. Jsou tu lavičky a v poslední době zde vznikl na bývalém pozemku školy areál pro malá terenní kola. Místo naštěstí chrání před developery vedení vysokého napětí. Sousední Trojmezí je na tom podstatně hůře.

Od rozvodny Praha-Jih na Bohdalci totiž vedou přes Třešňovku dvě linie po 2x110 kV k rozvodně Chodov a jedna linie 2x110 kV do rozvodny Měcholupy. Celopražské vedení tras 110 kV je na následujícím schematu:


  Zdroj: www.PREdistribuce.cz

  Červeně zakreslen průtah vedení 110 kV přes Třešňovku

  Zpětný pohled od Třešňovky k Bohdalci

Přímo z Třešňovky lze sejít chodníkem strání k rybníku. Cestou mineme odpočinkový areálek a odvětrávací komín z Lechovického sklípku.


Do Třešňovky umisťuje spořilovský spisovatel Jiří Marek jednu z epizod seriálu Panoptikum Města pražského, nazvanou Letní přeháňka.
Hrají: J. Adamíra, J. Vinklář, J. Bláha, O. Havelka, F. Filipovský, M. Vašut, M. Vašinka, O. Brousek ml., I. Smržík, V. Preiss, J. Bruder, V. Thielová a další. Námět a scénář J. Marek. Kamera J. Šámal. Režie A. Moskalyk.
V parném letním dni uprostřed okurkové sezóny, kdy se podle názoru detektivů nedá očekávat žádný zločin kromě násilného smilstva, je na oddělení hlášena vražda mladé dívky ve spořilovské Třešňovce, jak se později ukáže - dělnice z textilní dílny. Podezřelí jsou celkem tři: vojín Vondra (M. Vašinka), který dívku miloval a měl taky důvod k žárlivosti, mladý básník svobodník aspirant Boháček (M. Vašut) a konečně ženáč Hnízdo (V. Preiss). Všichni měli k dívce vztah... Určit pachatele je těžké: navíc je záhadou, jakým způsobem byla dívka usmrcena. K rozřešení tentokrát přispěje penzista Mrázek (F. Filipovský), který poblíž Třešňovky bydlí. S pomocí svého souseda zahrádkáře objeví, že vrah neexistuje a že děvče bylo zabito bleskem. Na obrázku je šetření na "místě činu" v Třešňovce.

 


[Na začátek stránky]