Průvodce Praha: Spořilov

  Lechovický sklípek  Lechovický sklípek

Historie sklípku se s největší pravděpodobností začíná psát zároveň s historií Hamerského rybníka, tj. někdy po roce 1770. Původní sklípek-štola byl určen k uchovávání ledu, nařezaného přes zimu na rybníce a uschovaného pro chlazení piva. Za II. světové války sloužil jako protiletadlový kryt. Většinu své existence však sloužil jako sklad, na př. v roce 1943 jako sklad třaskavin, po válce sklad plynových masek CO a v době relativně nedávné jako sklad zeleniny a brambor. Od konce 80-tých let už jen chátral a scházeli se zde narkomani a bezdomovci.
V roce 1996 získali štolu Josef a Hana Kalašovi a začali v ruinách budovat vinný sklep. Rekonstrukci začali portálem, potom vybudovali šenk a nakonec i sklepní prostor hluboko v kopci. Sklep je třicet dva metrů dlouhý, pět metrů široký a čtyři metry vysoký, krytý čtrnáctimetrovým nadložím. Práce trvaly čtyři roky a majitele stály okolo 1,5 milionu korun. Prostory bylo nutno vyčistit, asanovat zdivo, zavést elektřinu, obnovit vstupní portál a vybudovat sociální zařízení. Až do Třešňovky ústí komín.Podzemní vinárna

Při vstupu do podzemních prostor se z pražského sídliště rázem přeneseme do atmosféry moravských vinných sklepů. Podzemní vinárna pojme asi 50 hostů, ale lze posedět i v zahrádce na břehu rybníka. Před rekonstrukcí rybníka tu bylo možno posedět i na plovoucím molu. Ve sklípku se specializují na prodej moravských vín z Lechovic.Šenk. Josef Kalaš nabízí burčák, ročník 2006.

Vína ze Znojemské vinařské oblasti dodávají Vinné sklepy Lechovice a jedná se především o kvalitní bílá aromatická vína, v chladnějším počasí určitě potěší teplý "Kalašův svařák“. Vinné sklepy Lechovice patří k tradičním výrobcům kvalitních přírodních révových vín ve Znojemské vinařské oblasti. Pěstují se zde především bílá aromatická vína, která zde dosahují vysoké kvality. Jsou to například tyto odrůdy: Müller-Thurgau, Veltlínské zelené, Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Muškát moravský, Tramín, Sauvignon. Z červených vín je to například Frankovka nebo Svatovavřinecké.  Takto vypadal sklípek na počátku 20. století. V pozadí zatím nezarostlá stráň a dále na jih - v místě dnešní "Třešňovky" - jen pastvina.

 


[Na začátek stránky]