Spořilov: Geofyzikální ústav

Julius Payer [1842-1915]Julius Payer
Julius Payer se narodil 1. 9. 1842 v Teplicích-Šanově a zemřel 29. 8 1915 v Bledu (Slovinsko). Už jako školák se zabýval kreslením podle předloh a lezením po skalách. Po 4 roky navštěvoval kadetní školu v Lobzówě u Krakova, odtud pak přešel na studium na Tereziánskou vojenskou akademii ve Vídeňském Novém Městě. Tu absolvoval v roce 1859 a byl vyřazen jako podporučík. Potom sloužil v rakouském vojsku především v severní Italii. Ve volných chvílích slézal alpské hory a mapoval je. Toho si všimli nadřízení a převeleli ho do generálního štábu ve Vídni. Provedl mapování nejnepřístupnějších alpských částí a podnikl cestu po saních na východním pobřeží Grónska (1870), pak velikou výpravu k severní točně: dne 13. 6.1872 vyplul na lodi Tegetthoff z Bremerhavenu. Loď uvázla však za ostrovem Novaja Zemlja v ledu. Až do r. 1874 vůdcové výpravy Payer a Weyprecht se svým mužstvem, které pozůstávalo z chorvatských a italských námořníků, ztrávili dvě kruté zimy a vypravili se přes to na saních k severu, kdy proniknuli až k 82° 5'' sev. šířky. V květnu 1874 byli nuceni loď opustit, v srpnu je vzala na palubu ruská rybářská loď a odvezla je do Laponska, odkud se vrátili do Vídně. Payer potom zanechal vojenské služby a přesídlil se do Frankfurtu n. M., aby se zde věnoval malířskému umění. Za tím účelem navštívil pak Mnichov a později Paříž. Zde maloval první veliké obrazy, výjevy z výpravy, které dříve velel. Jeho Záliv smrti vystaven též v Praze (ve Wiesnerově saloně Ruch) a všude vzbuzoval značný zájem. Payer se přes pokročilý svůj věk i oslepnutí na jedno oko (1884) stal dobrým žákem francouzské realistické školy. Obrazy Smrt Franklinova, Opuštěni lodi a Bohoslužby byly v pařížském Salonu vyznamenány zlatou medaillí. Ve vídeňském museu pro přírodní vědy maloval nástěnné malby: Tegetthoff v ledu, Země Františka Josefa, Severni noc a často publikované hlavní dílo - Nikdy zpět! (1892).
Payer na svých obrazech líčí nástrahy severu, útrapy a svízele cestovatelů, věčné ledy a přítmí dlouhých nocí. Všecky podrobnosti jsou vyobrazeny naprosto realisticky, zbraně, obleky, nástroje i portréty cestovatelů. Payer byl také spisovatelem, napsal nejen zprávu o své výpravě: Die österreichisch-ungarische Nordpole expedition 1872-74 (Vídeň 1876), ale též četné zeměpisné články pro odborné časopisy. V Geofyzikálním ústavu se nachází jeho rozměrný obraz "Záliv smrti".


Nejznámnější Payerovo dílo - Nikdy zpět! (1888), věnované císaři Františku Josefu I., se dnes nachází ve vídeňském muzeu

[Na začátek stránky]