Spořilov: Osobnosti:

brig. gen. Libor Speychal [1926-2007]Libor Speychal
Libor Speychal se narodil 6. května 1926 v rodině štábního kapitána, ruského a francouzského legionáře Vojtěcha Speychala. Ten se přistěhoval na Spořilov (Hlavní 1551, pod školou) v roce 1928 a tak Libor Speychal prožil mládí na Spořilově.
Za druhé světové války byl aktivním členem odbojové organizace Zpravodajská brigáda, jedné ze dvou německými složkami nikdy neinfiltrovaných a neodhalených odbojových organizací. V květnu 1945 se v rámci Zpravodajské brigády účastnil bojů s Němci v Praze.
Po skončení války 1945 nastoupil do Vojenské akademie v Hranicích na Moravě, kde studoval dělostřeleckou odbornost. V roce 1947 byl vyřazen jako poručík dělostřelectva a byl zařazen do posádky Stará Boleslav u Prahy. Po roce 1949 byl přesunut do posádky Kostelec nad Orlicí (poslední jednotka vybavená koňmi jako hlavní tažnou silou děl).
Nakonec byl z armády vyhozen. V padesátých letech nemohl sehnat zaměstnání, odpovídající jeho kvalifikaci a až v 60. letech nalezl zaměstnání na Barrandově. Po té vystudoval dálkově stavební průmyslovku a později působil na stavebních dozorech.
Po revoluci byl rehabilitován. Aktivně se zapojil do činnosti Českého svazu bojovníků za svobodu, Československé obce legionářské a zejména do činnosti Zpravodajské brigády a povýšen postupně na podplukovníka až brigádního generála v.v.
Zemřel 31. prosince 2007 ráno v domově Sue Ryder.


[Na začátek stránky]