Aktuality

   Dymnivka žlutá Corydalis lutea (L.) DC.


Dymnivka žlutá ze Severozápadní V.

Prvního září nastal meteorologický podzim. Tedy o něco dříve než podzim astronomický, který nastává, až když Slunce přejde rovník a přesune se na jižní polokouli, tedy obvykle 23. září. Ubude kvetoucích bylin a příroda ztlumí barvy, aby později ještě zazářila podzimním zbarvením listů.
Jedna z kvetoucích bylin se však tomu rozhodla vzdorovat. Vydejme se po Spořilově z Roztylského náměstí na západ ulicí Severozápadní V. a záhy po levé straně narazíme na trsy žlutých květů, jejichž foto se nalézá v úvodu této stránky. Ta bylina se jmenuje Dymnivka žlutá. Je to přivandrovalec a ještě před dvěma sty lety bychom ji na území Čech a Moravy marně hledali. Pochází z evropského jihu a poprvé byla na našem území pozorována až v roce 1888 učitelem Schierlem na Moravě na Pálavě, ale už v roce 1897 na nádraží v Dobřichovicích, tedy v těsné blízkosti Prahy.
Dnes ji na Spořilově najdeme všude, kde má jen trochu vhodné podmínky.

Dymnivka žlutá pochází z jižní Evropy, vyskytuje se v jižním předhůří západních a centrálních Alp – jižní Francie, sever Itálie, Rakousko. U nás se pěstuje v zahradách, na vhodných stanovištích velice rychle zplaňuje (např. Praha, Průhonice, Rokycany, Český Brod, Turnov aj.).
Ekologie: Dymnivka žlutá roste na skalách, zídkách, ve škvírách okolo oplocení a podél cest, s oblibou roste na vlhčích a stinných stanovištích, snese i polostín.
Kvete po celé léto od května do září a díky příjemně žluté barvě a květu v době, kdy ostatní alpinky už nekvetou, používá se jako barevné podzimní oživení skalek. Rostlina je nenáročná a snadno se množí.

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, hustě trsnatá, výška 15–30 cm. Lodyha je lysá, větvená, listy živě zelené, řapíkaté, 2–3krát zpeřené.
Hrozny jsou mnohokvěté, přímé, žluté květy mají krátkou ostruhu. Plodem je tobolka.

Celá rostlina je jedovatá, nejvíce pak podzemní část, tj. hlíza, ale protože ta je poměrně hluboko v zemi, k otravám dochází vzácně. Jedovatost působí několik druhů alkaloidů v ní obsažených. Dosud jich bylo zjištěno asi 22 a v hlízách je to až v 6 % obsahu. Jako u většiny alkaloidů jsou i tyto vázané na organické kyseliny, v tomto případě na kyselinu jablečnou a fumarovou.


Dymnivka dutá Corydalis cava (L.) SCHWEIG et KOERTE.
Jestli bychom Spořilov navštívili i na jaře, mohli by jsme se tu setkat s blízkou příbuznou dymnivky žluté, tj. dymnivkou dutou. Na rozdíl od žluté dymnivky je její barva bílá až červená a je domácího původu. Kvete jen na počátku jara a jinak se její vlastnosti téměř shodují s dymnivkou žlutou. Na obrázku níže je dymnivka dutá od malířky Jiřincové z knihy "Naše jedovaté rostliny".

Ludmila Jiřincová: Dymnivka dutá

Etymologie: české pojmenování dymnivka - podle jakoby očouzených listů. Rodové jméno latinské je možno odvodit od řeckého korydalos - přilba s chocholem (podle tvaru květů). Druhovy název latinsky cavus = dutý) se vztahuje k duté hlíze.

 


[Na začátek stránky]