Dřeviny na Spořilově

Zlatice prostřední [zlatý déšť] Forsythia1) x intermedia Zab.Keř až strom na Spořilově velmi hojný. Pochází z Číny. Náleží do čeledi olivovníkovitých. V Evropě rostou dva druhy, z nich albánský Forsythia euroapea u nás jen vzácně v parcích. Zlatice prostřední je keř až strom (na Spořilově jedinci s kmenem až 20 cm v průměru, např. na Jižní XIII) s jednoduchými opadavými, vejčitě kopinatými listy, které jsou v horní části pilovité, zřídka trojčetné 8-12 cm dlouhé. Kvete v březnu a dubnu ještě před vyrašením listů. Květy jsou čtyřčetné, až 4 cm v průměru, žluté. Kalich též čtyřčetný. Plodem je tobolka.


V poslední době se na spořilovských forsythiích objevují nádory, které jsou způsobené baktérií Agrobacterium tumefaciens.
-----------------
1)Nazvána podle anglického botanika W. Forsytha, který v roce 1802 napsal knihu o dřevinách. Zlatice prostřední je kříženeec zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima), který byl poprvé vypěstován okolo roku 1880, u nás je pěstován od roku 1910.
Za normálních klimatických podmínek se kvetení zlatice překrývá s kvetením jasmínu, který je také žlutý a má podobné větve. Rozeznáme je od sebe podle počtu cípů květů. Zlatice má 4, kdežto jasmín 5-6.

 [Na začátek stránky]