Spořilov: Stromy a keře: Jehličnany

Jedlovec kanadský - Tsuga canadiensis (L.) Carriere


Jedlovec v Roztylských sadech

Na Spořilově jsou minimálně dva jedlovce, a to v Roztylských sadech a na Roztylském náměstí. Zatím jenom jako malé stromy.
Jedlovec kanadský pochází z východní části Severní Ameriky, kde roste od jihovýchodní Kanady až po Alabamu a Severní i Jižní Karolinu a na západě po Skalisté hory. Roste ve smíšených lesích do 750 m n. m„ nejčastěji v chladnějších a vlhčích polohách. Do Evropy přivezl semena jedlovce kanadského P. Collinson už roku 1736, všeobecná introdukce do evropských parků se datuje až od 19. století.

Jehličí má délku do 1,2 cm, na líci je tmavozelené, na rubu se dvěma bílými pasy:

Líc větévky tsugy

Rub větévky tsugy

Tsuga je až 30 m vysoký strom s dlouhými, štíhlými a často převislými větvemi, s korunou široce jehlancovitou a kmenem štíhlým, pokrytým hnědou, hluboce brázditou horkou. Pupeny špičaté, slabě pýřité. Větvičky žlutohnědé, dostidlouze chlupaté. Jehlice skoro pravidelně do dvou řad uspořádané, čárkovité, jemně pilovité, 8-18 x 1-1,5 mm, většinou od báze ke špičce trochu zúžené, na konci zaokrouhlené, řidčeji vykrojené, navrch leskle tmavozelené, s rýhou, vespod se dvěma úzkými, bílými pruhy, z nichž každý je složen z 5-6 řad průduchů.
Květy: samčí žluté, samičí připomínají malé, zeleně šišky, na konci větévek, kvetou na konci jara.
Šišky krátce stopkaté, vějčité, 15-25 x 12 až 15 mm veliké, s okrouhle obvejčitými, šedohnědými, trochu vrásčitými plodními šupinami. Šišky vytrvávají na stromě po vypadání semen několik let. Semena světle hnědá, malá, s podlouhlým křídlem.


Šiška jedlovce


[Na začátek stránky]